Sváteční čas na lékařské fakultě zahájil Mikuláš i dar Šanci Olomouc

Foto: Martin Višňa
Středa 7. prosinec 2022, 13:00 – Text: Martin Višňa

Za přítomnosti svatého Mikuláše a dvou andělů se na lékařské fakultě rozzářil vánoční stromeček. Ke sváteční atmosféře předvánočního setkání, které spolu s vedením fakulty tradičně připravuje Spolek mediků LF UP, přispěl svým hudebním vystoupením Medic Band a nechyběl chutný punč. Také se nadělovalo – studenti 4. ročníku věnovali organizaci Šance Olomouce 62 tisíc korun.

„Přišel jsem se dvěma anděly, nemáme s sebou čerta. Když jsem se totiž v pekle ptal, bylo mi řečeno, že v případě naší lékařské fakulty žádného čerta nepotřebujeme, protože jste všichni byli moc hodní, poslouchali své rodiče a učitele, pilně se učili a také pomáháte lidem ve svém okolí. Za to bych vám z celého srdce chtěl poděkovat. Jste skvělí a zůstaňte takoví i nadále,“ promluvil k desítkám studentů proděkan Milan Kolář v mikulášském kostýmu a společně s ‚andělskými‘ proděkankami Hanou Kolářovou a Evou Kláskovou přítomným popřál pohodový adventní čas a zdraví a štěstí v příštím roce.

Než se všichni společně pustili do odpočítávání k rozsvícení vánočního stromečku, předali studenti 4. ročníku Všeobecného lékařství ředitelce Šance Olomouc Hertě Mihálové symbolický šek na 62 tisíc korun, které se podařilo vybrat na nedávném Půlení mediků.

„Děkujeme za krásný dar, který nám v příštím roce pomůže zase něco vybudovat, splnit nějaké přání a především dětem a jejich rodinám pomůže na dlouhé cestě ke zdraví,“ poděkovala studentům ředitelka Šance Olomouc, organizace, která se již přes třicet let snaží zpříjemnit a usnadnit malým pacientům pobyt na Dětské klinice LF UP a Fakultní nemocnice Olomouc, mimo jiné úpravou prostředí, podporou nákupu nadstandardního vybavení nebo zdravotnických potřeb nebo financováním volnočasových aktivit.

Pak už se stromeček za potlesku zaplněného foyer rozzářil, Medic Band spustil svoji produkci a přítomní se při usrkávání punče bavili a zpívali, také se fotili s mikulášskou trojicí a do větví stromku přivazovali stuhy se svými přáními.

„Mám velkou radost, že jsme se sešli v takovém počtu. Uvědomil jsem si totiž, že spousta lidí z fakulty tuto akci kvůli covidu nezažila. Vůbec tyto dny jsou ve znamení obnovení některých tradic a akcí, které k naší fakultě již patří. Po asi třech letech jsme se studenty šli v převlečení za Mikuláše, čerty a anděly na kliniky potěšit pacienty, obnovilo se i rozsvícení stromečku, které se sice konalo, ale ne v takovém rozsahu. A pak je tu také obnovený Medic Band, který za covidu zanikl, ale nyní znovu funguje a bude hrát i na Plesu mediků, který tentokrát už stoprocentně bude,“ uvedl předseda Spolku mediků LF UP Josef Kořenek.