Téměř stovka studentů programu Euroculture má tento týden výuku na UP

Posluchači magisterského studijního programu Euroculture se tento týden učí na katedře historie FF UP.
Foto: Milada Hronová
Úterý 25. červen 2019, 7:44 – Text: Milada Hronová

Intenzivní týdenní program mají tento týden na UP posluchači magisterského studijního programu Euroculture. Na různých projektech se společným tématem pracuje na katedře historie FF UP osmdesát osm posluchačů z osmadvaceti zemí světa. Univerzita Palackého ve spolupráci s partnerskou univerzitou v Göttingenu jim nabídne i odbornou konferenci a „Career day“.

Studijní magisterský program Euroculture: Society, Politics and Culture in a Global Context je interdisciplinární mezinárodní magisterský program akreditovaný na osmi evropských univerzitách tvořících konsorcium a spolupracujících se čtyřmi zámořskými partnerskými univerzitami. Euroculture, fungující už od roku 1998, byl Evropskou komisí zařazen na seznam prestižních programů Erasmus Mundus Master of Excellence, přičemž je programem Erasmus Mundus již od roku 2005. Jeho absolventi získávají joint degree ze dvou evropských univerzit, na nichž studují.

„Studium mi pomáhá rozšířit spektrum mého obecného poznání. Nejzajímavější je pro mne možnost výběru studia v různých zemích i kulturách. Zajímavé úkoly a neustálé cestování vás totiž nutí řešit různé problémy. Jste najednou tolerantnější a získáte i větší nezávislost,“ řekla Susanne Link z Uppsala universitet a Univerzity Palackého.

Každý posluchač magisterského programu Euroculture totiž v prvním roce studuje alespoň na dvou evropských univerzitách. Ve třetím semestru si studenti volí mezi praktickým zaměřením, spočívajícím ve čtyřměsíční praxi v oborově příbuzné instituci, a akademickým zaměřením, kterým je studium na jedné z partnerských univerzit v Evropě nebo v zámoří. Intenzivní program, který se právě koná na FF UP, je integrální součástí studijního programu po ukončení druhého semestru studia.

„Všichni účastníci, tedy nejen naši studenti, ale i posluchači sedmi evropských partnerských zemí, mají za úkol v týmech sepsat studii na výzkumné téma v rámci obecného tématu programu, které je letos „Inequality and Solidarity“. Během intenzivního programu, který se v Olomouci koná již počtvrté, budou studenti své práce i prezentovat,“ uvedl Antonín Kalous, vedoucí katedry historie filozofické fakulty. Dodal, že jednání se účastní i zástupci partnerských univerzit mimoevropských, tedy IUPUI (Indiana, USA), Pune (India), UNAM (Mexico) a Ósaka (Japan).

„Velmi oceňuji interdisciplinární aspekt. I když se ve své práci studenti zaměřují na velmi úzké téma, setkávají se s různými metodikami i přístupy přednášejících z různých oborů. Zpočátku se to může zdát matoucí, mohu však potvrdit, že se naopak jedná o významnou přidanou hodnotu, kterou program Euroculture nabízí,“ uvedla Maeva Chargros z Uniwersytet Jagielloński v Krakově a Univerzity Palackého.

Nemůže se dočkat, až bude čelit další výzvě i Nina Tousch z Université de Strasbourg a Univerzity Palackého. „Program Euroculture mi pomohl najít se a pochopit sama sebe. Lidé, které jsem potkala i poznatky, které jsem na partnerských univerzitách získala, mi pomohly poznat, kdo jsem,“ řekla. Zdůraznila přitom, že jejím nejkrásnějším objevem eurokulturního dobrodružství je Česká republika se svou historií, lidmi i jazykem.

„Na tomto studiu je totiž nejzajímavější, že jako někdo ho začínáte a ukončíte ho jako někdo úplně jiný. Zásadně vás to v dobrém mění. Dnes jsem přesvědčena, že moje budoucnost už navždy bude spojena s Českou republikou,“ dodala.

Program Euroculture je zaměřen obecně na evropskou kulturu v nejširším slova smyslu, tedy na kulturní a společenský vývoj v Evropě, na otázky evropské identity, hodnoty, historii, politiku, společnost a další. Jeho předností je důraz kladený na kombinaci teoretických znalostí a praktických dovedností. Cílem je připravit absolventy na práci v profesích, kde je zapotřebí porozumění evropským otázkám a problémům současné evropské společnosti. Absolventi magisterského studia získávají pozice v evropských i státních institucích, v nevládních organizacích či nadnárodních firmách, které mají zájem o jejich mezinárodní a multikulturní zkušenosti. Více o programu Euroculture ZDE.