Tereza Kalousková byla oceněna jako mladý inspirativní lídr

Tereza Kalousková.
Foto: Archiv TK
Čtvrtek 19. listopad 2020, 14:35 – Text: Ivana Pustějovská

Tereza Kalousková ze zahraničního oddělení rektorátu Univerzity Palackého se stala laureátkou Aspen Central Europe Leadership Award. Cena je určena inspirativním mladým lídrům z regionu střední a východní Evropy a uděluje ji Aspen Institute Central Europe. Letos ji spolu s Terezou Kalouskovou získal i Michal Tarnowski z Polska, který se věnuje vzdělávacím projektům.

Jména držitelů ceny byla vyhlášena dnes na výroční konferenci Kam kráčíš, Česko 2020, jejímž hlavním tématem byl restart střední Evropy. „Aspen Institute Central Europe každoročne uděluje Aspen Central Europe Leadership Award mladým lidem, kteří prokázali svými činy výjimečný postoj v oblasti odpovědného občanského přístupu a hodnotového leadershipu s jasným společenským dopadem. Letos toto ocenění získávají Tereza Kalousková a Michal Tarnowski, kteří prokázali svůj obětavý postoj v době pandemické krize,“ uvedl Milan Vašina, výkonný ředitel Aspen Institute CE.

Tereza Kalousková je absolventkou anglické filologie a historie na Filozofické fakultě UP. V současnosti studuje doktorské studium a pracuje na rektorátu jako referentka pro zahraniční vztahy. Cenu získala za své mimořádné aktivity pro zahraniční studenty UP v době jarní koronavirové pandemie. Studentům, kteří zůstali v Olomouci a ocitli se daleko od domova ve složité situaci, zajišťovala veškerou podporu. Zprostředkovávala jim potřebné informace a kontakty jak z univerzity, tak z dalších institucí jako například z hygieny a podobně. Pomáhala jim i při volnočasových aktivitách, byla jednou z iniciátorek série online koncertů pro zahraniční studenty. „Věříme, že si zaslouží uznání za aktivní prosazování odpovědného občanství. Tereza představuje inspiraci pro studentskou komunitu,“ vyzdvihl Aspen Institute CE aktivitu, energii i empatii, s jakou pracovala v době globální pandemie. „Vážím si tohoto ocenění, ale musím říct, že patří nejen mně, byla to týmová práce, do níž se zapojili i mnozí další kolegové z různých částí univerzity,“ řekla Tereza Kalousková.

Smyslem Aspen Central Europe Leadership Award je posílit vliv a potenciál osobností do 40 let, které se aktivně zasazují o lepší fungování společnosti. Poprvé se udělovala loni, kdy ji získala Do Thu Trang, autorka blogu Asijatka.cz, a Michal Mižigár, romista a student historie.