Tomáš Halík promluví o duchovní diagnóze naší doby

Tomáš Halík na loňském summitu THE, který Univerzita Palackého hostila. Foto: Vojtěch Duda
Pondělí 4. únor 2019, 11:00 – Text: Martin Višňa

Známý teolog a kněz Tomáš Halík zavítá na Univerzitu Palackého. Na pozvání Vysokoškolského katolického hnutí Olomouc (VKH) a Moravsko-slezské křesťanské akademie bude ve středu 13. února od 17 hodin v aule filozofické fakulty hovořit o roli náboženství a víry v současné společnosti.

„Nový semestr zahajujeme vždy setkáním s nějakou osobností. Protože je situace ve společnosti i v církvi momentálně poněkud vyhrocenější, pozvali jsme profesora Halíka. Myslíme, že má k aktuálnímu dění co říci,“ uvedl za pořadatele student cyrilometodějské teologické fakulty a kulturní atašé VKH Michal Štverák. 

Sám host naznačil, o čem se chystá mluvit, v otázkách: „Ptám se, jak může teologická hermeneutika přispět k pochopení dnešních pronikavých změn vztahu náboženství, politiky a kultury? Jaké jsou podoby víry v době zároveň postreligiózní i postsekulární? Není rozdělení lidí na teisty a ateisty už překonané? Jaká je víra nevěřících a nevíra věřících? Mohou věřící i nevěřící spolupracovat na překonání militantních a destruktivních forem náboženství i ateismu?“

Přednáška je volně přístupná jak pro studenty a zaměstnance Univerzity Palackého, tak i pro zájemce z veřejnosti. V aule filozofické fakulty se ve středu 13. února uskuteční od 17 hodin, po skončení na ni naváže pravidelná studentská mše v kostele Panny Marie Sněžné.

Tomáš Halík, který je profesorem sociologie náboženství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a je mimo jiné držitelem prestižní Templetonovy ceny, nebude na půdě Univerzity Palackého vystupovat poprvé. Vloni byl hostem summitu Times Higher Education, na přednášce v roce 2012 tu publiku představil svou tehdy novou knihu Chci, abys byl.

Zpět