Tomáš Halík promluví o podobách náboženství, setká se i s doktorandy

Tomáš Halík na půdě Univerzity Palackého za velkého zájmu akademické obce i veřejnosti přednášel před třemi lety, zaplněné aule FF UP nabídl duchovní diagnózu naší doby.
Foto: Martin Višňa
Pátek 18. únor 2022, 8:00 – Text: Martin Višňa

Na Univerzitu Palackého zavítá v příštím týdnu známý teolog, kněz a profesor Univerzity Karlovy Tomáš Halík. Ve středu 23. února na filozofické fakultě pronese přednášku Návrat, nebo proměna náboženství a bude předsedat studentské mši v kostele Panny Marie Sněžné, ve čtvrtek pak bude ve Studentském klubu UP hostem cyklu I já jsem byl doktorandem...

Tomáš Halík přednáší filozofii a sociologii náboženství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, je rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze a nositelem Templetonovy ceny za celoživotní dílo. Do Olomouce přijede na pozvání Cyrilometodějské křesťanské akademie, Akademické farnosti Olomouc a Vysokoškolského katolického hnutí Olomouc.

„Profesora Halíka zveme krátce poté, co vydal svou nejnovější a dlouho připravovanou knihu Odpoledne křesťanství. Mezi olomouckou a pražskou akademickou farností pěstujeme přátelské vztahy, jsme rádi, že ho po nějakém čase přivítáme opět v Olomouci,“ uvedla Justina Šustková z Akademické farnosti Olomouc.

Středeční přednáška se uskuteční od 17 hodin v aule FF UP, bude ji možné sledovat i online na adrese http://servisff.upol.cz/stream. Tomáš Halík představí tři podoby náboženství v současné společnosti: politickou ideologii, netradiční spiritualitu a víru jako téma postmoderní filozofie. Po přednášce bude od 19 hodin předsedat bohoslužbě v kostele Panny Marie Sněžné.

„Díky spolupráci s prorektorem UP pro doktorské studijní programy a projekty Dušanem Lužným se podařilo domluvit také setkání s doktorandy univerzity v rámci cyklu I já jsem byl doktorandem… To proběhne ve čtvrtek 24. února od 9 hodin ve Studentském klubu UP na Zbrojnici,“ dodala Justina Šustková. Zájemci o besedu se mohou přihlásit zde.

Na setkáních I já jsem byl doktorandem… předávají studentům doktorských programů zkušenosti ze svých studií a začátků kariéry významné a zajímavé osobnosti akademické sféry. Během zimního semestru byl hostem cyklu ředitel Biologického centra AV ČR a někdejší rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer a politolog Tomáš Lebeda z FF UP.

Kromě Tomáše Halíka se zájemci nejen z řad doktorandů budou moci setkat také s Davidem Tománkem, průkopníkem numerické nanotechnologie, emeritním profesorem fyziky na Michigan State University a laureátem prestižní Ceny Alexandra von Humboldta. Beseda s ním nese podtitul Proč jsem opustil dívku a dal se na fyziku a koná se ve středu 23. února v 15 hodin ve Studentském klubu UP na Zbrojnici. Zájemci se mohou registrovat zde.