Týden se zahraničními lektory na teologické fakultě zaujal nejen pestrostí témat

Foto: Marek Lis
Středa 3. listopad 2021, 12:00 – Text: Martin Višňa

Cyrilometodějská teologická fakulta UP uspořádala první International Teaching Week, během kterého se studenti a další zájemci mohli, ať už osobně či online, setkat a debatovat o řadě zajímavých témat se zahraničními odborníky. Na jejich výuku navíc navázala mezinárodní bioetická konference, jejímž ústředním tématem byly mozek a morálka.

Pozvání na vůbec první International Teaching Week na CMTF přijal například profesor morální teologie Andrea Vicini z Boston College, politolog Can Zeyrek z Philipps-Universität Marburg nebo Günter Virt z Katolické fakulty Vídeňské univerzity. Hovořilo se mimo jiné o svobodě v souvislosti s neurologickými vědami, mezikulturní komunikaci nebo o pedofilii ve filmové tvorbě.

„Potkal jsem spoustu zajímavých lidí z různých zemí a měl jsem úžasnou příležitost diskutovat s našimi hosty v přátelské atmosféře. Nejvíce mne zaujaly přednášky věnované Ars Moriendi v podání profesora Mariana Machinka a pedofilii ve filmech profesora Marka Lise. Moc děkuji proděkanovi Dominikovi Opatrnému za pozvání,“ řekl jeden z účastníků mezinárodního týdne, Roman Paberivskyi z Ukrajinské katolické univerzity ve Lvově, který aktuálně studuje katolickou teologii v Olomouci.

Program na CMTF zaujal i Lauru E. Stevenson působící na Právnické fakultě UP. „Bylo mi potěšením se zúčastnit. Obzvláště se mi líbily přednášky Cana Zeyreka o současné politické situaci v Turecku, která je relevantní i pro demokratické státy po celém světě, které se potýkají s extremismem. Analýza filmu Schindlerův seznam profesora Piotra Draga zase poskytla zajímavý pohled na filmové zobrazení historie. Rozmanitost programu International Teaching Weeku byla opravdu působivá.“

Cílem týdne bylo nabídnout studentům CMTF, ale i dalším zájemcům možnost setkat se s odborníky ze zahraničí a seznámit se s tím, jakým způsobem se vyučuje na jiných univerzitách. „International Teaching Week plánujeme pořádat jednou ročně, vždy na podzim. Chceme na něj soustředit maximum přijíždějících profesorů, poskytnout jim tak lepší servis a auditorium napříč našimi studijními programy. Se zahraničními profesory přijeli i někteří studenti v rámci výměnného programu Central European Exchange Programme for University Studies (CEEPUS), kteří se tak mohli seznámit s naší fakultou a navázat přátelství s domácími a erasmovskými studenty,“ uvedl proděkan CMTF pro zahraničí Dominik Opatrný.

Na výuku mezinárodního týdne navázala dvoudenní výroční konference společnosti Bioethicists in Central Europe. Její účastníci hledali odpověď na otázku, nakolik je možné v době rozvoje neurologických věd mluvit o lidské svobodě a nakolik lze lidem přičítat jejich jednání. Mezi vystupujícími tohoto mezioborového setkání byl například morální teolog a vystudovaný lékař Walter Schaupp z Univerzity v Grazu, Borut Škodlar z Center for Clinical Psychiatry, University of Ljubljana nebo Petr Hluštík z Neurologické kliniky Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc.

„Z konference se muselo na poslední chvíli omluvit hodně účastníků ze zdravotních důvodů, ale zvládli jsme zorganizovat hybridní průběh. Návštěvníci si Olomouc pochvalovali, už mi přišla řada pozitivních reakcí, že se jim u nás líbilo,“ dodal proděkan Opatrný s tím, že tato konference se koná co dva roky, pokaždé v jiném středoevropském městě.