Učitel pedagogické fakulty připravil Hovory z karantény

Autorem grafiky je Filip Frodl, student katedry výtvarné výchovy PdF UP.
Repro: Žurnál UP
Úterý 21. duben 2020, 8:00 – Text: Milada Hronová

Studenti, absolventi i pedagogové Univerzity Palackého a také osobnosti kulturního života Olomouce jsou hosty nových online rozhovorů Jana Gregara z pedagogické fakulty. Jeho Hovory z karantény mají pomoci zpestřit dobu nouzového stavu.

„Mým cílem je alespoň takto se s lidmi potkat a popovídat si. Za víc než desetiletí mého pobytu v Olomouci jsem získal hodně kontaktů a navázal i hodně přátelských vztahů. Oslovuji tedy ty respondenty, které znám, a budu velmi rád, když se s nimi seznámíte také,“ řekl Jan Gregar z Ústavu cizích jazyků pedagogické fakulty. Už před časem vedl rozhovory s osobnostmi univerzitního a kulturního života Olomouce v prostorách UPointu, obchodu UP. Nyní jej k této aktivitě však vedla především potřeba sociálního kontaktu.

„Nevím, jestli je něco, co bych dělal v životě dobře. A vlastně si ani nejsem jistý, co v životě dělám opravdu rád. Ale jednou věcí si jistý jsem. V životě se toho nenaučíte tolik ani čtením knih, ani sledováním naučných videí, ale tím, že s lidmi diskutujete, bavíte se s nimi. Mnohé z těch lidí, se kterými vedu rozhovory, jsem řadu let neviděl a jsem rád, že se alespoň touto cestou můžeme potkat a že se s obsahem tohoto setkání můžu podělit s ostatními. Zjistil jsem, že lepší než si všechny ty kontakty jen shromažďovat, je sdílet je dál. Spící kontakt je totiž velmi často mrtvý kontakt,“ dodal.

Zpočátku nouzového stavu měly jeho krátké hovory pomoci studentům udržet si jakýsi elán do práce. „Když se však i do mé mysli postupně vkrádala jakási obava, rozhodl jsem se pracovat ještě víc. Každý den tak nabízím dvě setkání. Nabízím je všem, kteří mají podobné pocity jako já, i těm, kteří, možná stejně jako já, mají i sociální absťák,“ doplnil.

Hovory z karantény zveřejňuje akademik z pedagogické fakulty na svém facebookovém profilu. Dnes jich má připraveno zhruba čtyřicet, některým respondentům dotazy putovaly do USA, Indonésie, Německa či Indie. Zajímavě shrnul současnou situaci například Jan Stejskal z katedry historie FF, který závěrem onlinového setkání uvedl, že je dobré vzít nastalou krizi jako příležitost, dar či ponaučení.

„Naši předkové během svých životů často procházeli mnohem horšími časy. My se tak můžeme zastavit a zamyslet se nad tím, jak se například chováme k blízkým, a možná bychom některé věci měli brát vážněji,“ uvedl.

Zájemci se během hovorů mohli už setkat také s Janem Strojilem z lékařské fakulty, Zuzanou Pejpkovou, absolventkou FF UP, která pracuje pro Dobrovolnické centrum UP, či Vojtou Kudlanem, studentem pátého ročníku Učitelství pro první stupeň základních škol pedagogické fakulty. Za poslech stojí určitě rozhovor s emeritním rektorem UP Josefem Jařabem, děkanem fakulty tělesné kultury Michalem Šafářem, také Janem Žůrkem, vedoucím Divadla na cucky, i například absolventem pedagogické fakulty Michalem Hudcem, který si nemocí Covid-19 prošel. Více ZDE.