Udržitelné léto s UP: Praktický průvodce pro domov i cesty

Grafika: Žurnál Online
Pátek 22. červenec 2022, 13:00 – Text: Ivana Pustějovská

Léto, prázdniny a dovolené jsou ideálním časem, kdy můžeme trošku zvolnit a zamyslet se i nad věcmi, které jdou jindy kolem nás. Naše univerzita v poslední době hodně mluví o udržitelnosti. Jak k ní můžeme doma nebo v kanceláři přispět? Prázdninového praktického rádce připravila redakce spolu s koordinátorkou udržitelného rozvoje UP Zuzanou Huňkovou. Po celé prázdniny vždy jednou týdně nabídneme šikovné tipy.

Třídit, šetřit elektřinou, pít kohoutkovou vodu. Zhruba asi víme, občas i dodržujeme. Můžeme dělat pro naši planetu i vlastní peněženku víc? A jak? Téma pro Zuzanu Huňkovou a Udržitelnou univerzitu.

Díl 4.: Pracujeme ve stotisícovém městě. Jak se v něm chovat ekologicky? Co můžeme využít?

Olomouc nabízí spoustu příležitostí, jak žít udržitelněji. Začala bych asi Ekomapou, kterou vytvořili naši skvělí studenti. Najdete tam spoustu tipů na to, kde nakupovat lokálně nebo bezobalově, kde jsou skvělé sekáče a vegetariánské restaurace nebo kde vám zdarma dolijí vodu do láhve (Dolej si). V Olomouci máme také dobře fungující systém MHD, proto ho využívejte. Chcete-li, ale ušetřit čas, doporučuji kolo. Buď vlastní, nebo se zaregistrujte k jednomu z poskytovatelů sdílených kol (jako zaměstnanci a studenti UP máte slevu na měsíční a roční předplatné Nextbike). Budete překvapeni, jak vám pohyb na kole po Olomouci přiroste k srdci. Podporujte také lokální prodejce, potraviny jsou sezónní, chutnější a často levnější, opět v tom pomůže Ekomapa. V okolí Olomouce najdeme také zahrádky, kam si můžete jít sami natrhat ovoce nebo zeleninu nebo nakoupit potraviny. Doporučuji např. Mezi poli nebo Ze zahrádky.