Unikátní výstava ve Vlastivědném muzeu Olomouc představuje meteority

Handkeho sál Vlastivědného muzea v Olomouci s výstavou Meteorit – návštěva z vesmíru.
Foto: Pavel Rozsíval
Pondělí 8. listopad 2021, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Meteority nalezené před téměř sto lety nedaleko Opavy jsou k vidění na unikátní výstavě, kterou pod názvem Meteorit – návštěva z vesmíru do 14. listopadu pořádá Vlastivědné muzeum v Olomouci. Představuje na ní soubor meteorických fragmentů, jejichž celková váha činí téměř deset kilogramů. Její součástí bude i úterní přednáška Kamila Kropáče z katedry geologie přírodovědecké fakulty zaměřená na tuzemský výzkum meteoritů.

Meteority našli dělníci v Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích v červenci 1925. První kusy nápadně těžkých kamenů ležely v kulturní vrstvě sídliště paleolitických lovců, přičemž stáří lokality s ohništi a pazourkovými nástroji je datováno do doby před 18 000 lety. Mikroskopický výzkum meteoritů byl proveden až v roce 1964 a od té doby se staly předmětem zájmu mnoha badatelů. Odborníci stále s jistotou neznají místo dopadu meteoritu a ani okolnosti, za jakých se jeho fragmenty na lokalitu svého nálezu dostaly. 

„Jsem velmi rád, že se podařilo uspořádat tuto jedinečnou výstavu. Železné meteority z Opavy-Kylešovic patří bezesporu mezi nejcennější předměty sbírky opavského muzea a celé České republiky. Vzhledem k jejich hodnotě nebývají ani příliš často vystavovány. Naprosto unikátní je i kontext jejich nálezové situace – paleolitičtí lovci tyto železné kameny sesbírali a obložili si jimi svá ohniště. Že byly kameny páleny v ohništi, dokazují analýzy druhotných žárových stop, které nebyly vyvolány průletem atmosférou,“ komentoval výstavu kurátor Tomáš Lehotský z katedry geologie přírodovědecké fakulty.

Výstava je doplněna o ukázky dalších meteoritů ze světa, vltavínů či impaktních skel. K vidění jsou také vzorky, o kterých se lidé domnívají, že patří mezi meteority. „Cením si toho, že jedním z kurátorů výstavy je i absolvent přírodovědecké fakulty a nyní odborný pracovník Vlastivědného muzea v Olomouci Martin Kováček. Je mou milou povinností srdečně pozvat návštěvníky na výstavu i na přednášku kolegy Kamila Kropáče z katedry geologie, která přiblíží českou stopu v historii poznání meteoritů. Přednáška se uskuteční v úterý 9. listopadu v 16:00 v Radeckého sále Vlastivědného muzea v Olomouci,“ dodal Tomáš Lehotský.

Zpět