Universitas nabízí rozhovor s Vítězslavem Kolkem

Vítězslav Kolek.
Foto: Milada Hronová
Úterý 30. květen 2017, 10:30 – Text: (ipu)

Nový internetový magazín vysokých škol Universitas přináší rozhovor s pneumologem a onkologem Vítězslavem Kolkem. Profesor, který působí ve Fakultní nemocnici Olomouc a vyučuje i na Lékařské fakultě UP, v něm mluví mimo jiné i o proměně oboru pneumologie, o tom, jak se změnila výuka mediků i o tzv. nekuřáckém zákoně, který zítra vstoupí v platnost.

„To, že se povedlo zákaz prosadit i u nás, považujeme za obrovské zadostiučinění. Dokázali to v Irsku, Španělsku, Itálii, i Řecku a všech jiných evropských zemích. Černý Petr teď zůstal Rakousku. Jsem zvědav, kdy a jak zde podobný zákon projde. Zatím Rakušané nedají dopustit na kavárničky a cukrárničky s pokouřením. Jejich pneumologové a onkologové jsou z toho už velmi rozpačití,“ říká profesor Kolek v rozhovoru s Markétou Pudilovou.  Podle něj je nový zákon dobrou zprávou především pro děti. „Největší přínos toho, že u nás zákon prošel, pocítí mladá generace. Děti začnou vnímat, že kouření a jídlo nejdou dohromady. Očekáváme, že klesne výskyt nemocí, s nimiž kouření úzce souvisí.“ Celý rozhovor pro Universitas si můžete přečíst ZDE.

Universitas je nový celostátní webový portál a elektronický časopis o vědě, vzdělávání, výzkumu a vysokém školství, který je společným projektem 14 českých veřejných vysokých škol. Koordinátorem projektu je Masarykova univerzita a na přípravě se podílí i Univerzita Palackého.