Universitas: Státní cena pro vysokoškolské učitele

Ministerstvo ocení práci vysokoškolských učitelů.
Ilustrační foto: 123rf.com
středa 5. červen 2019, 14:00 – Text: (ipu)

Ministerstvo školství připravuje první ročník udílení státní ceny pro univerzitní pedagogy. Návrhy mohou od července podávat rektoři, děkani a studenti prostřednictvím akademických senátů. Podrobnosti přináší magazín vysokých škol Universitas, na jehož vydávání se podílí i Univerzita Palackého.

Jak připomíná Zuzana Keményová v magazínu Universitas, vysokoškolští učitelé budou mít od letoška další motivaci ke kvalitní výuce: nejvýznamnější a jediné ocenění, které vysokoškolským pedagogům udělí přímo stát prostřednictvím ministra školství. Je to vůbec poprvé v novodobé české historii, kdy se bude udělovat státní cena určená pouze vysokoškolským pedagogům. Od letošního července do září budou otevřené nominace, slavnostní vyhlášení se uskuteční v listopadu.

V článku najdete informaci o některých cenách, které se udělují v České republice ve školství, vědě a výzkumu, jako je například Česká hlava, Zlatý Amos či Cena Wernera von Siemense.

Cenu ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole by mělo podle informací magazínu každoročně převzít nejvýše pět pedagogů a každému z vítězů připadne odměna až sto tisíc korun. Ocenění získají možnost prezentovat svou práci, stát se členy hodnotící komise příštích ročníků a podílet se na vývoji kritérií soutěže.

Proč cena pro vysokoškolské pedagogy vznikla, vysvětluje v článku Tomáš Fliegl z odboru vysokých škol na MŠMT. „Chceme upozornit na význam kvality výuky na vysokých školách. Bezprostředním významem je také ukázat na jednotlivé oceněné vyučující, kteří jsou vynikající. I díky této ceně chceme také podnítit diskuzi o kvalitní výuce na vysokých školách. Věříme, že je zde ještě co zlepšovat,“ uvedl mimo jiné pro Universitas.

Další podrobnosti o tématu se dočtete ZDE.