Univerzita během Dnů evropského dědictví zve do svých atraktivních prostor

Ilustrační foto: Martin Višňa
Pátek 30. srpen 2019, 8:00 – Text: Martin Višňa

Univerzita Palackého se zapojí do Dnů evropského dědictví a v sobotu 7. září nechá veřejnost nahlédnout do svých zajímavých či běžně nepřístupných prostor. Zájemci se mohou podívat například do pracovny rektora, do barokního jezuitského konviktu nebo do nových laboratoří optiků.

Rektorát univerzity v Křížkovského ulici zve na dvě komentované prohlídky, na nichž účastníci zavítají do velké zasedací místnosti a pracovny rektora. Vloni se tyto prohlídky v rámci Dnů evropského dědictví a absolventského setkání Jsme UP setkaly s velkým zájmem, jistě budou lákadlem i letos. Začínají v 11 a 13 hodin.

Komentované prohlídky, a nejen ty, čekají návštěvníky také v Uměleckém centru UP, někdejším jezuitském konviktu. „Prohlídky Kaple Božího Těla a celé budovy centra doplní animační program v podobě barokních vystřihovánek, omalovánek a skládaček,“ uvedl Petr Holouš ze studentského spolku Studium Artium, jehož členové program v Uměleckém centru připravili.

Zájemci mohou zavítat v sobotu i na lékařskou fakultu, kde si mohou připomenout stavební vývoj budov Teoretických ústavů, ale i nahlédnout do historie fakulty. Přírodovědecká fakulta zpřístupní veřejnosti hlavní budovu na třídě 17. listopadu včetně terasy s výhledem na Olomouc. Zájemci se budou moci také podívat do nových laboratoří katedry optiky a katedry experimentální fyziky, kde jim odborníci popularizační formou přiblíží svoji práci.

Některé univerzitní prostory budou přístupné nejen v sobotu, ale i v neděli 8. září. Projít se či posedět zájemci po oba dny mohou v parkánových zahradách, Knihovna UP na Zbrojnici pak láká na výstavy i řadu zajímavostí. „Návštěvníci si mohou prohlédnout vzácné staré tisky a časopisy, v klubovnách najdou dvě výstavy. Klubovna Zmijozel nabízí výstavu 17. listopad v českých dějinách 20. století a klubovna Nebelvír představuje tvorbu výtvarnice Dagmar Angelíny Mádrové. Výstava nese název Astrologické mandaly a znázorňuje jednotlivá znamení zvěrokruhu. Nabízíme také možnost komentovaných prohlídek knihovny,“ pozvala Kamila Kotková. Otevřeno bude v sobotu i neděli od 9 do 16 hodin.

Až do 18 hodin pak oba dny mohou návštěvníci zavítat do Pevnosti poznání, zvlášť pokud je zajímají houby a vše kolem nich. Ve spolupráci s mykology a dalšími odborníky z přírodovědecké fakulty a Vojenské nemocnice Olomouc je totiž připraven popularizační program Houby v pevnosti, jehož součástí bude například i nedělní mykologická poradna. V rámci Dnů evropského dědictví je pak vstupné do expozice Věda v pevnosti zdarma.

Otevřené památky a zajímavé objekty jsou hlavním lákadlem Dnů evropského dědictví v Olomouci, jejich program ale v týdnu od 2. do 8. září zahrnuje také množství koncertů, filmových projekcí, divadelních představení nebo třeba čítárnu na náměstí Republiky. Letošní dny navíc odkazují nejen svým podtitulem Svobodná Olomouc k událostem, které nastaly na podzim před třiceti lety.

K roku 1989 odkáže i Street Art Festival, který na program Dnů evropského dědictví naváže a během kterého vzniknou muralové malby na budovách kolejí Generála Svobody a J. L. Fischera na Envelopě.

Podrobný program Dnů evropského dědictví je k dispozici ZDE