Univerzita lákala během Dnů evropského dědictví

Dny evropského dědictví na Univerzitě Palackého.
Fotogalerie: Martin Višňa
Pondělí 9. září 2019, 12:00 – Text: Martin Višňa

Mezi olomouckými památkami, které si zájemci během Dnů evropského dědictví mohli prohlédnout, byly i zajímavé prostory Univerzity Palackého. K návštěvě lákala ústřední knihovna na Zbrojnici, Umělecké centrum UP v bývalém jezuitském konviktu nebo Pevnost poznání.

Veřejnosti se otevřela i velká zasedací místnost rektorátu a pracovna rektora, jimiž provedl emeritní profesor katedry bohemistiky Jiří Fiala. Komentovanou prohlídku si nenechala ujít Marie Knoflíčková z Kojetína. „Přijely jsme celá skupina, kamarádky, co spolu chodíváme na vycházky. Navštívily jsme například Arcibiskupský palác i vedlejší arcibiskupskou knihovnu, byly jsme se podívat na Zbrojnici. Na rektorátě jsem ale byla poprvé, a to jsem studentka Univerzity třetího věku. Velice se mi tu líbilo, jsem nadšená. Netušila jsem, že bych se tu mohla dozvědět takový kus historie. Pan profesor mě překvapil a udělal mi radost,“ uvedla.

Na návštěvníky univerzitních prostor ale nečekala jen historie. V knihovně na Zbrojnici si mohli prohlédnout zajímavé tisky z knihovního fondu, v Uměleckém centru UP, kde provázeli členové spolku Studium Artium, zase například absolventské práce studentů výtvarné výchovy. Na přírodovědecké fakultě byly otevřené k nahlédnutí zrekonstruované laboratoře optiků a experimentálních fyziků, také terasa nabízející výhled na historické centrum Olomouce. Lékařská fakulta zase návštěvníkům připomněla stavební vývoj budov Teoretických ústavů.

Lákadlem Pevnosti poznání byly houby. V expozicích „vyrostly“ modely hub, o houbách i plísních se bavilo na přednáškách či v mykologické poradně, zájemci si mohli vzorky hub prohlédnout také pod mikroskopem.