Univerzita nabízí pomoc izraelským kolegům

Ilustrační foto: Vojtěch Duda
Pondělí 9. říjen 2023, 15:05 – Text: Egon Havrlant, (vim)

Konflikt na Středním východě, který se rozhořel po teroristických útocích na jihu Izraele, se dotýká i Univerzity Palackého a izraelských studentů, pedagogů a vědců, kteří v Olomouci studují a pracují. Univerzita jim nabízí maximální možnou podporu a pomoc.

„Rád bych za univerzitu vyjádřil podporu všem našim izraelským studentům a kolegům, jejichž země čelí bezprecedentnímu teroristickému útoku. Je to už podruhé v krátké době, kdy se členů naší akademické obce velmi úzce dotýká ozbrojený konflikt v jejich vlasti. Po Ukrajině je to nyní Izrael. Stejně tak soucítíme i s našimi partnery v Izraeli, s nimiž v poslední době úspěšně rozvíjíme mezinárodní spolupráci v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Jsme připraveni jim pomoci ve všem, co je v našich možnostech a silách. Zároveň cítíme solidaritu se všemi lidmi v Izraeli, tamními univerzitami i jejich studenty a zaměstnanci,“ uvedl Martin Procházka, rektor UP.

Podle jeho slov je pro univerzitu důležité, aby se konflikt ze Středního východu nepřenášel na akademickou půdu. „Nebudeme na naší univerzitě tolerovat žádné projevy nenávisti vůči jakýmkoliv národnostním skupinám či jednotlivcům. Stejně tak jsme před nimi varovali i při napadení Ukrajiny Ruskem. Všichni jsme členy velké univerzitní rodiny a jsem si jistý, že k nám přicházejí studovat a pracovat dospělí lidé, kteří se chtějí v prvé řadě věnovat své práci a studiu. Na naší univerzitní půdě nemají podobné konflikty mezi etnickými, náboženskými i jinými skupinami své místo,“ doplnil rektor.

Na osm desítek studentů z Izraele má například Lékařská fakulta UP, a to především v anglickém programu General Medicine. Někteří již obdrželi povolávací rozkazy k obraně své země. „Vedení fakulty teroristické útoky a násilí páchané na izraelském civilním obyvatelstvu odsuzuje a izraelským studentům ve složité situaci se snaží maximálně pomoci,“ sdělil Milan Kolář, děkan LF UP. Prohlášení vydané fakultou je možné si přečíst zde.

Zatím se ozvalo pět izraelských studentů s tím, že dostali povolávací rozkaz a musí v nejbližších dnech odcestovat do své vlasti. „Dohodli jsme se s nimi, že prozatím není třeba studium přerušovat, když v tuto chvíli nelze ani odhadovat, kdy se budou moci vrátit na naši fakultu. Chceme jim vyjít maximálně vstříc. Jsme samozřejmě připraveni pomoci jim i v dalších věcech, jako je například psychologická podpora, protože situace jejich blízkých může být v těchto dnech opravdu velmi složitá,“ doplnil Milan Raška, proděkan LF UP pro zahraniční vztahy.

Solidaritu s vysokými školami Izraele vyjádřila také Česká konference rektorů, její prohlášení najdete zde.