Univerzita ocenila své literární talenty

Letošní Literární soutěž UP už zná své vítěze. Fotogalerie: Martin Višňa
středa 8. květen 2019, 8:00 – Text: T. Krejčiřík, M. Višňa

Již popětadvacáté letos mohli studenti přihlásit své básnické a prozaické texty do literární soutěže vyhlášené rektorem Univerzity Palackého. Odborná porota, ve které usedla literární expertka Jana Vrajová, dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera Radek Malý a spisovatel a autor detektivek Michal Sýkora, hodnotila celkem 95 textů od 89 studentů prezenčního bakalářského a magisterského studia ze všech fakult UP.

Výsledky soutěže byly vyhlášeny v úterý 7. května během slavnostního aktu v Divadelním sále Uměleckého centra UP. Kulturním programem jej oživil intermediální umělecký celek Nabalkoně.

„Jsem skutečně ohromen vysokým číslem přihlášených prací. Svědčí to o tom, že naše univerzita je hluboce umělecky založena. Velmi si vážím, že máme tolik studentů, kteří se zabývají literaturou. Šíříte krásu, která je v životě důležitá. Prosím, neumdlévejte,“ pronesl k oceněným rektor Jaroslav Miller.

Vítězi básnické kategorie se stal student české filologie a historie filozofické fakulty Adam Hošek. Druhé místo za poezii získal student angličtiny pro tlumočení a překlad Martin Schweitzer, třetí Miki Strejčků, student české a japonské filologie. Čestným uznáním se můžou pochlubit studentky z pedagogické fakulty Jaroslava Vitteková a Marie Hroudová.

V kategorii povídka zvítězila studentka biochemie přírodovědecké fakulty Radka Činčalová. Druhé místo obsadila Eliška Charvátová, studentka francouzské filologie a filmových studií filozofické fakulty. Třetí pak posluchačka z katedry žurnalistiky Pavla Skřivánková. Čestné uznání si zasloužila Barbora Jarinová, studentka ruské a francouzské filologie.

Literární soutěž pro studenty Univerzity Palackého je tradiční klání. Zaslané texty studentů hodnotí odborná porota složená z literárních odborníků. Autoři nejlepších prací získají finanční odměnu a dárek.

Zpět