Univerzita očkuje své studenty a zaměstnance v rektorově pracovně, zájem je velký

Foto: Martin Višňa, Vojtěch Duda, Egon Havrlant
Úterý 21. prosinec 2021, 9:00 – Text: Egon Havrlant

Možnost nechat se naočkovat proti covidu přímo v pracovně rektora využilo ještě před vánočními svátky na sedm desítek studentů a zaměstnanců UP. O třicet z nich se včera odborně postaral dokonce přímo rektor Martin Procházka, který je současně lékařem Fakultní nemocnice Olomouc. Zájem o očkování v důstojných historických prostorách rektorátu přiměl univerzitu k vypsání dalších očkovacích termínů, které jsou plánovány v prvním týdnu nového roku. Vedení vysoké školy chce podporou očkování přispět ke zvládnutí pandemie.

„Prvotní impuls přišel od našich studentských senátorů, kteří se nás ptali, jestli bychom o očkování na půdě univerzity neuvažovali. Napadlo nás využít prostory rektorské pracovny a přilehlých zasedacích místností a zřídit v nich univerzitní očkovací místo. Řada našich studentů i zaměstnanců tak může spojit očkování s návštěvou krásných historických prostor, kam se běžně nepodívají. A zájem je opravdu velký, příjemně nás to překvapilo,“ podotkl rektor Martin Procházka, který se včera v očkovacím týmu zhostil role lékaře.

Velká část očkovaných si přišla pro třetí posilující dávku, ale byli i zájemci o první či druhou dávku vakcíny proti covidu. „Původně jsem měl v plánu jít do očkovacího centra v nemocnici, ale pak jsem využil možnost nechat si aplikovat třetí dávku na univerzitě. Jsou to krásné prostory, které na mě působí uklidňujícím dojmem, člověk se tu v předvánočním shonu na chvíli zastaví a může v klidu přemítat. Očkování věřím, beru to jako ochranu sebe i zodpovědnost vůči ostatním, navíc nechci zatěžovat už tak přetížený zdravotnický systém. Mohu si teď v klidu užít svátky s rodinou,“ uvedl jeden z klientů univerzitního očkovacího centra Aleš Manda, odborný asistent v Centru pro výuku cizích jazyků Lékařské fakulty UP.

V minulém týdnu univerzita očkovala ve dvou dnech a lékařský dohled při očkování zajistil Vít Procházka, prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti a rovněž lékař Fakultní nemocnice Olomouc. Za tři dny olomoucká univerzita naočkovala sedmdesát zájemců, zhruba stejný počet dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech by měl být v rektorské pracovně aplikován také během prvních lednových dnů. „Musíme poděkovat za vstřícnost olomoucké fakultní nemocnici, která nám s realizací očkování pomáhá, a také naší fakultě zdravotnických věd, jejíž studenti se do univerzitního očkovacího týmu skvěle zapojili. V situaci, ve které se nacházíme, se každý naočkovaný člověk počítá, jsem tedy moc rád, že můžeme jako univerzita přispět ke zvládnutí pandemie koronaviru i tímto způsobem,“ dodal rektor Martin Procházka.

Jste student nebo zaměstnanec UP? Chcete se v lednu očkovat na rektorátě? Co pro to musíte udělat? Stačí si zarezervovat termín a čas v našem rezervačním formuláři. Nikde jinde už se registrovat nemusíte. Ve vybraném termínu se potom dostavte k samotnému očkování přímo na rektorát v ulici Křížkovského 8 a vezměte si s sebou občanský průkaz (doklad totožnosti) a kartičku pojištěnce. Těšíme se na Vás a děkujeme, že podporujete naši snahu přispět ke zvládnutí pandemie.