Univerzita oslaví výročí na Manhattanu. Pozvání přijal Bohdan Pomahač i čeští umělci

Foto: České centrum v NY.
Marian Beneš
Čtvrtek 19. říjen 2023, 15:00 – Text: Egon Havrlant

České centrum New York připravilo ve spolupráci s Univerzitou Palackého oslavu 450. výročí založení olomouckého vysokého učení. Slavnostní večer proběhne už tuto neděli 22. října v České národní budově na Manhattanu za účasti významných hostů ze Spojených států amerických a České republiky. Součástí programu bude například recitál českého klavíristy Davida Kalhouse, který patří mezi uznávané umělce v Evropě i USA a v současné době žije v New Yorku. Akce se osobně zúčastní také zástupci univerzity, Olomouckého kraje a statutárního města Olomouc.

Hosty slavnostního večera přivítá Miroslav Konvalina, ředitel Českého centra New York, Michal Kaplan, zástupce generálního konzula ČR v New Yorku, nebo Martin Procházka, rektor UP. „S partnery v USA rozvíjíme intenzivní spolupráci v oblasti vzdělávání, studentských a akademických výměn a také ve vědě a výzkumu. Máme za oceánem řadu podporovatelů i absolventů, pro které jsme chtěli uspořádat oslavu našeho univerzitního výročí. Přípravě tohoto setkání jsme věnovali řadu měsíců a mám radost, že můžeme představit historii, současnost i budoucnost naší alma mater rovněž za oceánem,“ uvedl Martin Procházka.

V průběhu večera bude uveden i krátký film o UP, hosté si budou moci prohlédnout výroční univerzitní výstavu, která byla před měsícem slavnostně představena v Iowě v Národním českém a slovenském muzeu a knihovně v Cedar Rapids (NCSML), českou a americkou hymnu zazpívají talentované sestry Jana a Markéta Hejdovy a zazní i skladba Leoše Janáčka Pohádka v podání violoncellisty Zhihao Wu a klavíristky Isabel Keleti. Prorektor pro internacionalizaci UP Jiří Stavovčík také v rámci programu vyzve k rozhovoru některé z přítomných významných hostů, vedle rektora UP Martina Procházky tak bude hovořit například světově uznávaný plastický chirurg a absolvent UP Bohdan Pomahač, rektor Moravian University Bryon Grigsby a zástupce NCSML Michelle Simoneau.

Slavnostní večer uzavře klavírní recitál Davida Kalhouse, který zahraje skladby Domenica Scarlattiho, Ludwiga van Beethovena, Leoše Janáčka a Fryderyka Chopina, přičemž jedna ze skladeb bude věnována vzpomínce na nedávno zesnulého emeritního rektora UP a významného českého amerikanisty profesora Josefa Jařaba. Více informací ke slavnostní akci lze najít na stránkách Českého centra New York.