Univerzita oslavila narozeniny Františka Palackého

Michal Stehlík a Martin Groman a jejich podcast Přepište dějiny.
Foto: Vojtěch Duda
Čtvrtek 15. červen 2023, 13:41 – Text: Martina Vysloužilová

František Palacký by včera oslavil 225. narozeniny. Olomoucká univerzita si toto významné výročí svého patrona připomněla bohatým programem v Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty UP. Na své si přišly rodiny s dětmi, školáci, zaměstnanci univerzity, studenti, senioři i fanoušci podcastu Přepište dějiny.

Od rána proudily do Pevnosti poznání davy návštěvníků. Dopoledne patřilo školním skupinám, které přišly na přednášku projektů Vědátor a Iluminátor nazvanou Kazí nám věda fikci? Ale vůbec ne! Přednášející Jan „JaRon“ Tomáštík mluvil o víře v nadpřirozeno a o tom, jaká rizika může přinášet v dnešní digitální době. Potlesk sklidila i science show nazvaná Ko(s)mická výprava do vesmíru. Oblíbené chemické pokusy zaujaly nejednoho diváka a přiblížily mu tajemství a kouzlo vědy.

Z Laudonova sálu se zájemci mohli stavit do fotokoutku a zvěčnit se s některou z originálních propriet – nechyběly historické kostýmy včetně taláru či tematické komiksové bubliny. Ve druhém patře budovy byli připraveni zástupci studentských spolků a univerzitních jednotek. Budoucí vysokoškoláky seznámily se svou činností například Udržitelný Palacký, UP Crowd, Bohemistický spolek studentů, Klub mladého diváka Arter nebo spolek Faktory, který se věnuje reklamě a užitému umění.

„Máme tady dva rozdílné životopisy, na kterých příchozím ukazujeme, co je dobré uvádět do CV a co naopak nedoporučujeme. A také se jim snažíme otevřít svět dobrovolnictví, kde sami působíme,“ popsala aktivity Kariérního centra a Dobrovolnického centra UP studentka Adéla Kadlčíková. U vedlejšího stolku zase studenti prezentovali aktivity spolku Studentlife, který organizuje pro vysokoškolské nováčky Seznamovák. Klub občanskovědních studentů KOS zase nabízí platformu pro sdílení zážitků a angažuje se ve zlepšování vztahů mezi studenty a vedením katedry společenských věd.

Odpoledne se konala výroční promoce Dětské univerzity, kde se sešli někdejší zakladatelé této popularizační akce a někteří absolventi. Mezi nimi i Edita Božková, která získala diplom v roce 2008 a svoji účast hodnotí velmi pozitivně. „Seznámila jsem se s mnoha vědními obory. Pamatuji se, že se to konalo v Moravském divadle a nejvíc si vybavuji workshop medicíny, kdy jsme se věnovali lidskému srdci. Už je to dávno,“ usmála se dívka, která šla studovat vojenskou školu a následně Univerzitu obrany.

„Myslím, že myšlenka, která byla na začátku, že vzdělávání bude procházet celým životem, se tady stále udržuje. I na odborných konferencích se už bavíme o tom, že nemá smysl vzdělávání dělit na první stupeň, druhý stupeň, univerzitu a tak dále, že jde o jednu vzdělávací soustavu. A čím dřív nějaký vztah ke vzdělávání a poznávání získáte, tím lépe. Bude se vám to hodit po celý život,“ řekl na pódiu Laudonova sálu děkan PřF UP Martin Kubala, který zároveň poděkoval původním iniciátorům Dětské univerzity a rovněž současným organizátorům.

Impulsy pro kritické myšlení o odkazu Františka Palackého nabídlo podvečerní setkání s protagonisty podcastu Přepište dějiny Michalem Stehlíkem a Martinem Gromanem. Ti se zaměřili na to, jak se proměňoval obraz Palackého ve veřejném prostoru. Nechyběl ani pohled na jeho osobní život. A co by dvojice popřála národnímu velikánovi? „Já bych popřál Františku Palackému, aby se za dalších 225 let neztratil z veřejného prostoru, aby dokázal oslovovat studenty a byl pro ně i jejich vzorem,“ řekl Michal Stehlík. Jeho kolega Martin Groman dodal, že by mu přál měnovou reformu, aby se dostal z tisícovky na nižší hodnotu bankovek a potkával se s více občany. „Aby si uvědomili, že někdo takový tady byl a mohli se o něj někdy zajímat.“

Tým Pevnosti poznání také odhalil nový exponát Slavné osobnosti. „Exponát představuje významné osobnosti spjaté s olomouckou historií. Jedná se o Marii Terezii, Františka Palackého, Gregora Johanna Mendela, Jindřicha Zdíka a Václava III. Každá z osobností se nachází na jedné straně pětiúhelníku v celé velikosti ve stejné póze a proporcích. Všechny postavy jsou stylizované v souladu s komiksem v expozici. Byly ilustrovány Petrem Novákem (Ticho762). Exponát vznikl ve spolupráci s herci z Divadla Zlín, kteří historickým osobnostem propůjčili svůj hlas,“ prozradil Tomáš Arnold, koordinátor historické sekce. Tento nový exponát vznikl díky projektu Umění a kreativita jako nástroj popularizace věd.

Krájení velkého narozeninového dortu se ujala prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti UP Andrea Hanáčková. „Rozhodli jsme se oslavit narozeniny Palackého s nejmladší generací. Nechceme představovat strnulou bustu Otce národa, ale dynamického mladého intelektuála, který díky své vůli, píli a mimořádnému nadání už ve studentských letech cestoval po celé Evropě a vášnivě studoval. Věřím, že by z nás Palacký měl radost! Celý den jsme slavili mladou a progresivní podobu vědy a poznání,“ hodnotila oslavu prorektorka.

Oslava v Pevnosti poznání byla součástí připomínky 450 let od založení olomouckého vysokého učení. Během celého roku se v Olomouci koná řada zajímavých akcí.