Univerzita Palackého má rok od roku víc zahraničních studentů

Foto: Vojtěch Duda
Čtvrtek 16. leden 2020, 8:07 – Text: Milada Hronová

Na Univerzitě Palackého studuje 4497 zahraničních studentů ze 108 zemí světa. Meziročně jejich počet roste, za poslední desetiletí se zvýšil víc než o sto procent.

Univerzita Palackého v Olomouci představuje moderní vzdělávací instituci s širokou nabídkou studijních oborů a bohatou vědeckou činností. Na jejích osmi fakultách dnes studuje víc než 20 tisíc posluchačů a rok od roku se zvyšuje i počet těch, kteří přijíždějí ze zahraničí.

„Nárůst počtu zahraničních studentů koresponduje se současným strategickým záměrem naší univerzity. Ten říká, že klíčem k úspěchu v globálním světě kvalitních univerzit je cílená, promyšlená internacionalizace,“ řekl Martin Kudláček, prorektor pro zahraničí. UP za svou strategii v prohlubování mezinárodního prostředí ostatně v loňském roce obdržela prestižní cenu Evropské asociace pro mezinárodní vzdělávání EIAE 2019.

V roce 2019 studovalo na UP 4497 zahraničních studentů ze 108 zemí světa. Ve srovnání s rokem předchozím je to o 452 posluchačů víc. Srovnáme-li počty zahraničních studentů s rokem 2008, je jich dnes více o 2355. S odstupem zhruba desetiletí se tak počet zahraničních studentů na UP zvýšil o víc než sto procent.

Podle vedoucího zahraničního oddělení UP Dalibora Mikuláše studuje dnes na olomoucké univerzitě oproti roku 2018 víc posluchačů ze Slovenska, Španělska, Ukrajiny, Polska, Francie, Itálie, Izraele, Německa, Japonska, Číny, Turecka a Kazachstánu.

„V posledních třech letech se zásadním způsobem účastníme velkých mezinárodních veletrhů v Evropě, Asii a v Severní a Jižní Americe. Jsme úspěšní v programech Erasmus+ KA 103 a Erasmus+ KA 107 a právě tyto programy stojí za zvýšenými počty studentů ze zemí, jako jsou Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko a Turecko,“ uvedl Dalibor Mikuláš. Nárůst počtu studentů z Německa podle něj souvisí s vyšším zájmem o studium ve zpoplatněných cizojazyčných programech. „Studenti z Japonska preferují krátkodobé pobyty, izraelští posluchači se zase výrazně orientují na studium medicíny v anglickém studijním programu. Aktuálně nás těší nárůst polských studentů, kteří na UP přicházejí hlavně přes programy Erasmus a CEEPUS. Posluchači z ostatních slovanských zemí k nám přicházejí studovat v českém jazyce, především s ohledem na rostoucí renomé a kvalitu naší univerzity,“ vysvětlil. Výčet aktivit podle vedoucího zahraničního oddělení univerzity úspěšně doplňují i letní a zimní školy, organizované především v angličtině a zastoupené hlavně čínskými univerzitami.

V rámci bakalářských, magisterských a doktorských programů se zahraniční studenti nejvíc zajímají o studium medicíny. V posledních dvou letech je obrovský zájem také o mezinárodní rozvojová studia a zvyšuje se poptávka po psychologii. Ve výměnných pobytech jsou atraktivní všechny filologie, často skloňovaná je historie, pedagogika, speciální pedagogika, vychovatelství, právo, politologie, geografie, tělesná výchova a sport a další.

„Osobně jsem velmi rád, že je o UP v zahraničí čím dál větší zájem, Rádi bychom však ještě víc posílili cizojazyčné bakalářské a magisterské studijní programy. V tomto směru máme ještě velký potenciál. Cílem Univerzity Palackého je být mezinárodním centrem vzdělanosti se zásadním a dlouhodobým přínosem pro město, region a v mnohém ohledu i Českou republiku,“ dodal Dalibor Mikuláš.

Celkový počet zahraničních studentů v roce 2019 -  4497. Celkový počet zemí - 108. Nárůst zahraničních studentů oproti 2013 – 72,7 %. Nárůst zahraničních studentů oproti 2008 – 109,9 %.