Univerzita Palackého nabízí limitovanou edici turistické známky ke svému 450. výročí

Foto: Vojtěch Duda
Úterý 18. duben 2023, 8:00 – Text: Tomáš Krejčiřík

Kulatá, dřevěná, vypalovaná plaketka s pořadovým číslem 2786 a s vyobrazením historického rektorského žezla. Tak vypadá speciální limitovaná edice turistické známky vytvořené k 450. výročí Univerzity Palackého, jíž bylo vyrobeno pouhých 500 kusů. Milovníci turistiky ji mohou nově získat v univerzitním obchodě UPoint či v informačním centru v podloubí olomoucké radnice na Horním náměstí, v centru popularizace Pevnost poznání nebo v obci Hodslavice, rodišti Františka Palackého, po kterém je univerzita od roku 1946 pojmenována.

Takzvanou limitku si lze po zakoupení nechat orazítkovat jak v UPointu, tak v informačním centru v Hodslavicích. Prodávat se bude jen do konce roku 2023 za cenu 40 korun. Vyrobila ji společnost Turistické známky, jejíž majitel je absolvent UP David Holub. „Výroční známka je dalším netradičním připomenutím letošního kulatého výročí univerzity a také symbolickým rozšířením nabídky našeho netradičního průvodce po zajímavých univerzitních místech – webu Uni t(r)ips,“ uvedl Ondřej Martínek, vedoucí oddělení marketingu UP.

Nejde o jedinou turistickou známku, kterou UP nabízí. Od léta 2017 je možné exkluzivně v UPointu pořídit také klasickou turistickou známku UP. Ta má na jedné straně obrázek portálu rektorátu, na druhé pak logo UP. Ke známkám se dá přikoupit i turistická nálepka, jež zachycuje bývalý jezuitský konvikt, nynější Umělecké centrum UP.

Turistické známky jsou v Česku oblíbeným sběratelským suvenýrem, který slouží jako památka na návštěvu zajímavého místa. Jsou ze dřeva a zachycují motivy zámků, hradů, historických sídel, přírodních i technických památek nebo vrcholů hor. Vyrábí je rýmařovská společnost Turistické známky. Nejvíce jich je v kategorii číslovaných, těch už je skoro 3 tisíce, přičemž známka UP má pořadové číslo 2398 a známka k 450. výročí UP 2786.

450 let UP
Univerzita Palackého v Olomouci vznikla 22. prosince 1573, a tak už téměř 450 let přispívá k rozvoji intelektuálního bohatství společnosti, k vědeckému, kulturnímu i sociálnímu rozvoji. Její vývoj v průběhu staletí reflektoval významné mezníky historie: třicetiletou válku, revoluční rok 1848, vznik Československa, německou okupaci či studentské demonstrace v letech 1939 a 1989. Nepřízně osudu překonávala silou ducha a vírou ve smysl akademické obce a hodnotu vzdělanosti. K oslavám 450. výročí univerzity vznikl speciální web, na kterém můžete prozkoumat její historii a zároveň se dozvědět o chystaných událostech oslav.