Univerzita Palackého podporuje Středoevropskou univerzitu

Univerzita Palackého
Foto: Gabriela Knýblová
pondělí 3. duben 2017, 11:45 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého vyjádřila podporu Středoevropské univerzitě (CEU) v Budapešti, které hrozí kvůli plánovaným legislativním změnám maďarské vlády výrazné omezení fungovaní nebo dokonce zánik. Univerzita Palackého prostřednictvím rektora Jaroslava Millera a emeritního rektora UP Josef Jařaba zaslala dopis maďarské vládě a parlamentu, v němž protestuje proti záměru znemožnit CEU působit v oblasti vysokoškolského vzdělávání v Maďarsku.

Vláda Viktora Orbána chystá úpravu zákona, který zpřísní postavení a fungování zahraničních univerzit v zemi. Novelou zákona se cítí být výrazně ohrožena CEU, kterou založil v roce 1991 podnikatel a milionář George Soros a která měla především pomáhat zemím ze středoevropského regionu s přechodem od komunismu k demokracii. Školu za pětadvacet let fungování absolvovala celá řada akademiků, osobností z kultury a politiků z regionu. Jejím rektorem byl i emeritní rektor UP Josef Jařab a studoval na ní i nynější rektor UP Jaroslav Miller. „Středoevropská univerzita patří v oblasti humanitních věd k vůbec nejlepším vysokým školám ve střední Evropě, o čemž svědčí i její postavení v žebříčcích. Za pětadvacet let existence odvedla obrovský kus práce v oblasti kultivace občanské společnosti a vychovávání liberálních elit střední Evropy,“ řekl Jaroslav Miller.

Podle serveru České noviny.cz obhajuje maďarská vláda zpřísnění pravidel fungování zahraničních vzdělávacích institucí kontrolou, podle které úřady zjistily, že 28 univerzit spojených se zahraničím působí v zemi nezákonně. České noviny.cz se odvolávají na The Guardian, podle něhož jde kromě CEU  i o britské školy jako Oxford Brookes University, edinburská Napier University či CECOS London College a podobné instituce z USA, Německa nebo Francie. Návrh úprav s odvoláním na agenturu AP obsahuje některé nové požadavky jako například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. Nově by také profesoři ze zemí mimo EU přišli o výjimku z povinnosti žádat o povolení k práci v Maďarsku.

Kritici změny zákona považují nové kroky vlády za přímý útok především na existenci CEU a proti aktivitám amerického filantropa maďarského původu Georgese Sorose, jehož současná konzervativní vláda dlouhodobě kritizuje. „Po pečlivém právním prostudování jsme došli k závěru, že nová úprava zákona by znemožnila fungování univerzity v Budapešti,“ cituje server Novinky.cz rektora CEU Michaela Ignatieffa.