Univerzita Palackého si Akademickým týdnem připomíná své obnovení v roce 1946

Akademický týden vyvrcholí plesem.
Foto: Vojtěch Duda
pondělí 17. únor 2020, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Před 74 lety, 21. února 1946, byla znovuobnovena Univerzita Palackého v Olomouci. Výročí si tradičně připomene programem v tzv. Akademickém týdnu od 17. do 23. února, který nabídne mimo jiné slavnostní inaugurace dvou děkanů, ples či ocenění nejlepších studentů a akademiků.

Předposlední únorový týden si Univerzita Palackého každým rokem připomíná počátky své novodobé historie, kdy byla po druhé světové válce v únoru 1946 opět obnovena a do jejího čela se jako rektor postavil filozof a sociolog Ludvík Fischer. „Akademický týden je jak pro univerzitu, tak pro město příležitostí si uvědomit, jak úzce jsou spolu spojeny a jak k sobě neodmyslitelně patří,“ řekla tisková mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková.

Ceny rektora i darování krve

Hned v pondělí 17. února, v první den Akademického týdne, se bude oceňovat. Rektor UP Jaroslav Miller na slavnostním ceremoniálu odmění autory odborných knih z řad akademických pracovníků a úspěšné studenty za nejlepší bakalářské, diplomové a vědecké práce a sportovní výkony v roce 2019.

Od pondělí do pátku pak mohou studenti a zaměstnanci UP udělat něco pro druhé a v rámci výzvy Daruj krev s rektorem aneb Modrá je dobrá darovat krev. Dárci obdrží po prokázání se ISIC kartou či průkazem zaměstnance malý dárkový balíček od univerzitního obchodu UPoint a Fakultní nemocnice Olomouc. „Považujeme dárcovství za nesmírně důležité, proto na něj také každým rokem klademe velký důraz a vedení školy ho podporuje. Jsme velmi rádi, že za posledních pět let bylo díky naší iniciativě darovat krev přes 4200 členů akademické obce,“ dodala Gabriela Sýkorová Dvorníková. Akce probíhá ve spolupráci s Transfuzním oddělením Fakultní nemocnice Olomouc a iniciativou 470 ml. Podrobnosti najdete ZDE.

Inaugurace dvou nových děkanů

Ve čtvrtek před polednem se sejdou osobnosti akademického světa jak z Univerzity Palackého, tak z dalších univerzit v Arcibiskupském paláci. V 11 hodin se tam totiž uskuteční slavnostní inaugurace nově zvolených děkanů Právnické fakulty UP a Fakulty zdravotnických věd UP Václava Stehlíka a Martina Procházky.

Den znovuobnovení Univerzity Palackého připadá na pátek, a tak se 21. února úderem 15. hodiny rozezvučí zvony olomouckých kostelů svatého Mořice, svatého Michala a svatého Václava. Právě zvony zvěstovaly před 74 lety Olomoučanům, že byl přijat zákon o obnovení olomoucké univerzity, a naplnil se tak sen jejich předchůdců o univerzitním městě.

Zábava na plese

Akademický týden vyvrcholí v sobotu večer Reprezentačním plesem Univerzity Palackého. Koná se od 19:30 v NH Collection Olomouc a Univerzita Palackého na něj zve nejen své zaměstnance a studenty, ale i nejširší veřejnost. Večer bude moderovat Zuzana Glacová, absolventka UP a redaktorka zpravodajství České televize Ostrava. Hosté se mohou těšit na pestrý program, mezi jiným se představí projekt Losers Cirque Company, jejichž precizní akrobatické vystoupení společně s hudebním pozadím tvoří působivou podívanou, při které se tají dech. Předtančení zajistí studenti Fakulty tělesné kultury UP. Hudbu k tanci a poslechu obstará taneční orchestr TopBand Jana Smolíka. Hlavním hudebním hostem bude Jiří Burian alias Kapitán Demo. Připravena bude jako vždy bohatá tombola.

Zpět