Univerzita Palackého zrekonstruovala vysokoškolskou kolej na třídě 17. listopadu

Fotogalerie: Vojtěch Duda a Egon Havrlant
Pátek 26. listopad 2021, 12:52 – Text: Milada Křížková Hronová

Vyšší komfort bydlení nabízí studentům Univerzity Palackého nově zrekonstruovaná vysokoškolská kolej 17. listopadu. Investice do oprav, jejichž součástí jsou jak stavební práce, tak modernizace interiérů, přesahuje částku 62 milionů korun. Z větší části ji pokryla dotace MŠMT ČR.

Kolej na třídě 17. listopadu č. 54 nabízí dvoulůžkové a třílůžkové pokoje se společnou kuchyní a sociálním zařízením na patře. Ubytování v ní každoročně nachází víc než pět set vysokoškoláků. V prvním nadzemním podlaží je kolej spojovací chodbou propojena s menzou 17. listopadu a dalším objektem vysokoškolských kolejí UP.

Opravenou kolej si se zájmem prohlédl i rektor Martin Procházka. „Jsem zvědavý, jak se rekonstrukce podařila, i proto, že k této koleji mám osobní vzpomínku. Sám jsem na ní jako student bydlel,“ uvedl. Události se zúčastnil i hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek, který se jako někdejší ředitel SKM na přípravě rekonstrukce koleje podílel. „Jsem velmi rád, že se na vlastní oči nyní můžu přesvědčit, že se plány podařilo realizovat v praxi,“ řekl. Oba ubytovaným popřáli komfortní bydlení i studium.

Rekonstrukční práce koleje v sobě nesou jak vnitřní opravy, tak stavební úpravy. "Po odstranění stávajících maleb jsme například pořídili novou výmalbu stěn a stropů a opravili nerovnosti po starých a nových opravách elektroinstalací a nově trasovaném vedení slaboproudých rozvodů. Nedílnou součástí rekonstrukce byla i oprava a výměna stávajících podlahových krytin a instalace akustického minerálního podhledu v centrálních chodbách. Vyměnili jsme i materiálově dožívající dřevěné schodišťové prosklené stěny za hliníkové protipožární,“ uvedl Libor Kolář, ředitel Správy kolejí a menz UP (SKM UP). Zdůraznil, že zásadní úpravou prošly také interiéry společných prostor, tedy studovna, společenská místnost a kuchyňky, které studentům poskytují vyšší míru komfortu.

Vedle modernizace interiérů koleje jsou zásadní částí rekonstrukce stavební úpravy, například upravené požární uzávěry k nově vytvořenému požárnímu úseku pro zvýšení požární bezpečnosti objektu.

„V rámci rekonstrukce jsme řešili i přístavbu evakuačního výtahu. Je u štítové fasády objektu v ulici Šmeralova u venkovního předloženého schodiště. Má sedm stanic, venkovní vznikla ze stávajícího upraveného terénu, např. pro potřebu přístupu imobilních studentů. Střecha výtahové šachty navazuje na střechu půdy kolejí, na níž pak dešťové svody zajišťují odvodnění objektu,“ doplnil ředitel SKM UP.

Nejen studenti však mohou využít modernizaci uvedeného ubytování. Díky rekonstrukci vznikly v nevyužité půdě sedmého nadzemního podlaží koleje i čtyři nové apartmány, které jsou nyní připraveny k ubytování zahraničních lektorů UP.

„Naší snahou bylo zlepšit uživatelský komfort ubytovaných studentů a věřím, že jej dnes studenti i zahraniční přednášející ocení,“ uzavřel Libor Kolář.

Kolej 17. listopadu patří do areálu Envelopa, v němž se mimo jiné nachází pětice vysokoškolských kolejí. V blízkém okolí mohou její obyvatelé využívat venkovní šachy, hřiště na volejbal, nohejbal, basketbal, pétanque hřiště, tělocvičnu, hudební klub, k dispozici mají v dosahu i lékaře či kadeřnictví. V bezprostřední blízkosti koleje jsou dvě tramvajové a dvě autobusové zastávky, centrum města je vzdálené zhruba pět minut jízdy tramvají nebo pěšky.

Investici na rekonstrukci koleje 17. listopadu pokryla z šedesáti procent uznatelných nákladů dotace programu Rozvoj a obnova ubytovacích a stravovacích kapacit veřejných vysokých škol MŠMT ČR. Generálním dodavatelem stavebních prací je ESOX, spol. s r. o. Dodavatelem interiérů je Dřevozpracující výrobní družstvo se sídlem v Jaroměřicích nad Rokytnou.