Univerzita představí zlomové okamžiky československých dějin v netradičním komiksu

Ukázky z komiksu.
Repro: Žurnál
pátek 27. červenec 2018, 8:00 – Text: Tomáš Franta

Výročí 100 let od založení Československa si bude Univerzita Palackého připomínat hned několika aktivitami. Vedle říjnové, programově pestré oslavy na olomouckém Dolním náměstí připravuje také speciální komiks, který stručnou a nápaditou formou přiblíží události dvou historicky významných dat pohledem všedních olomouckých hrdinů a postav fiktivních i skutečných.

Zatímco první část komiksu s názvem Budoucnost ve vlastních rukách se bude věnovat optimismu přicházejícímu s rokem 1918, druhá část s názvem Probuzení do temnoty ukáže šok a beznaděj převládající po okupaci v srpnu 1968. Ukotvení těchto událostí do regionálního rámce Olomouce a blízkého okolí dává příběhům novou a pro Olomoučany přitažlivou perspektivu.

Univerzita Palackého na komiksu spolupracovala se dvěma svými absolventy, pracujícími v kreativní sféře – výtvarníkem Ticho762 a scenáristou Martinem Šinkovským. „Při psaní jsem na historických událostech vystavěl fiktivní, ale uvěřitelné a době odpovídající příběhy, které by ke komiksu měly přitáhnout všechny věkové kategorie. Zatímco rok 1918 směřuje z deprese k optimistické budoucnosti, léto ’68 jde přesně opačným směrem. V obou případech je zlomem právě ona historická událost – vznik Československa a okupace ‚spřátelených‘ vojsk v čele s tehdejším Sovětským svazem,“ popsal Šinkovský. „Abychom do toho příběhu dostali správnou dobovou a místní atmosféru, použili jsme ukázky z tehdejších médií. Ať už šlo o krátké zprávy z Olomouce a ze světa, nebo o reklamy. Těmito mediálními vsuvkami jsme narušovali děj, čímž dostal příběh rytmus a autenticitu let ’18 a ’68,“ doplnil kreslíř Ticho762 k výtvarnému stylu komiksu. Pro větší hodnověrnost přitom cíleně pracoval s černobílým formátem.

 

 

 

„Komiks se může stát vítanou pomůckou učitelů dějepisu a historie. Výklad moderních dějin prostřednictvím netradičního a zábavného formátu totiž nejvíce osloví právě studenty základních, středních, potažmo vysokých škol,“ řekla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. „Zaujme však nepochybně i širší veřejnost z řad pamětníků a pozdější husákovské generace,“ doplnila.

Komiks bude k dispozici bezplatně na internetu a distribuován ve formě tištěného sešitu. Ten bude zdarma nabízen na akcích spjatých s univerzitou. K dispozici by měl být již na zářijovém StreetArt Festivalu Olomouc, především ale pak na oslavách během posledního říjnového víkendu, které proběhnou v Olomouci na Dolním náměstí. Tam bude navíc komiks prezentován i prostřednictvím velkoformátové výstavy. Realizace komiksu byla umožněna díky dotaci MŠMT ČR s názvem „2018 – Rok významných výročí“.