Univerzita přivítala hosty prestižního summitu Times Higher Education

Účastníci summitu THE včera navštívili také vědecká centra v holickém areálu.
Fotogalerie: Martina Šaradínová, Vojtěch Duda a Martin Višňa
středa 25. duben 2018, 8:35 – Text: (red)

Uznávaní vědci, akademici i politici se včera sjeli do Olomouce na pozvání Univerzity Palackého, která hostí unikátní odborné setkání Times Higher Education (THE). Globální summit prestižní rankingové společnosti se koná ve střední Evropě vůbec poprvé. 

Ústřední téma třídenního programu přednášek a diskusí nazvané Excelence ve výzkumu: Nová Evropa – Budování centra pro světový výzkum se zaměří na otázky výzkumného potenciálu zemí, které se připojily k Evropské unii po roce 2004. Cílem setkání je identifikovat strategie, jakými mohou národní vlády podporovat rozvoj výzkumu a vývoje a posílit pozici středoevropských univerzit v konkurenci se západní Evropou, Severní Amerikou nebo východní Asií.

Ojedinělé odborné setkání otevřel úterní workshop věnovaný osvědčeným postupům a trendům při řízení špičkových výzkumných projektů, které pomáhají zvýšit jejich kvalitu prostřednictvím systémů analytických poznatků. Odpolední program nabídl účastníkům návštěvu stěžejních výzkumných pracovišť Univerzity Palackého. 

Zájemci z České republiky, Kosova, Turecka či Indonésie si v holickém areálu prohlédli obě tamní vědecká centra – Centrum regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) a Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů. Ředitelé obou vědeckých institucí představili hostům hlavní výzkumné směry i výsledky pracovišť. Provedli je rovněž laboratořemi se špičkovými přístroji.

Pořádání summitu v Olomouci i prohlídku vědeckých center ocenil ředitel CRH Ivo Frébort.  „Jsem rád, že jsme alespoň některým účastníkům mohli ukázat naše pracoviště. Kolegy ze světově proslulých univerzit je totiž mnohdy těžké přesvědčit, že skutečně děláme vědu na vysoké úrovni a máme k dispozici špičkové vybavení. Proto je potřeba, aby o našich výsledcích nejen slyšeli na konferencích, ale viděli to, co děláme, na vlastní oči.“ Prohlídku si nenechal ujít například rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Karel Melzoch.  „O olomouckých vědeckých centrech jsem slyšel, ale navštívil jsem je poprvé. A jaký mám dojem? Velkolepý, opravdu. Myslím, že se povedla a mají výborné výsledky. Ze 48 vybudovaných VaVpI center jsou to určitě ta životaschopná,“ uvedl. 

Se základními směry olomouckého molekulárního a biomedicínského výzkumu seznámil návštěvníky Ústavu molekulární a translační medicíny jeho ředitel Marián Hajdúch spolu s vedoucím jednoho z výzkumných programů Petrem Džubákem. Pro hosty byla připravena také prohlídka laboratoří a jejich přístrojového vybavení včetně robotické linky na skríning biologické aktivity léčiv. „Prohlédli si také pokročilé mikroskopické techniky zobrazující předměty v nanosvětě za optickým limitem světla i moderní genetické metody používané pro pokročilou diagnostiku chorob. Navštívit mohli i pracoviště medicinální chemie pro optimalizaci struktur nebo pro molekulární zobrazování ve zvířecích modelech,“ přiblížil Marián Hajdúch. 

Průvodce Aplikačním centrem BALUO David Prycl představil účastníkům summitu nejen prostory, ale především moderní technologie, jako je geolokační systém v testovací hale nebo kamerový systém v testovacích bazénech. A došlo i na cvičení, kdy si například prorektor Vilnius University Rimantas Jankauskas vyzkoušel jeden ze strojů ve zdejším fitness centru. Za svůj výkon sklidil od zbytku skupiny potlesk.   

Po prvních jednáních, prohlídce města a návštěvě olomouckého Muzea umění se pro hosty otevřel hrad Bouzov, kde je přivítali vedle rektora UP Jaroslava Millera i primátor hostitelského města Antonín Staněk. 

K dnešním tématům přednášek a diskuzí patří zejména otázky spojené s definicí tzv. Nové Evropy a problematika národních strategií pro podporu excelentního výzkumu. Mezi hlavními přednášejícími budou například místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, teolog a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík nebo vicekancléř University of Glasgow Anton Muscatelli. V panelových diskuzích vystoupí také jeden z nejcitovanějších světových chemiků Pavel Hobza, bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, rektoři několika tuzemských a zahraničních vysokých škol a další hosté. 

Společnost THE jako jedna z nejvýznamnějších rankingových společností provádí hodnocení univerzit z celého světa a poskytuje informace z oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu. Summity THE jsou součástí tzv. Série summitů, bývají zaměřeny regionálně i tematicky. V roce 2017 proběhly v Brisbane, Jižní Koreji či Hong Kongu. 

Program dalších dnů summitu THE v Olomouci je k dispozici ZDE.

 

 

Zpět