Univerzita rozvíjí spolupráci s Florida Tech v oblasti výzkumných grantů i stáží

Foto: Florida Tech
Středa 1. listopad 2023, 8:21 – Text: Egon Havrlant

Nové možnosti spolupráce mezi Univerzitou Palackého a výzkumnou univerzitou Florida Institut of Technology (Florida Tech) ve Spojených státech amerických jsou jedním z výsledků jednání, která absolvuje rektor Martin Procházka během své pracovní cesty za oceánem.

Memorandum, které podepsal společně se svým protějškem Johnem Nicklowem, prezidentem Florida Tech, otevírá další možnosti participace na vědecko-výzkumných projektech, společných grantů a usnadňuje rovněž organizaci stáží a letních škol pro studenty obou univerzit.

„Florida Tech se zabývá nejen vývojem nejnovějších technologií v oblasti leteckého inženýrství, konstrukcí motorů, moderních materiálů, ale také cílí na vědu a výzkum v oborech jako je například chemie, fyzika, biologie, biomedicína a klade velký důraz na technologický transfer. Spolupráce nám otevírá nové možnosti, můžeme se od našich partnerů hodně naučit,“ uvedl Martin Procházka, který si spolu s prorektorkou pro vědu a výzkum Lucií Plíhalovou a prorektorem pro internacionalizaci Jiřím Stavovčíkem prohlédl nové špičkové výzkumné centrum Gordona L. Nelsona pro zdravotnické vědy, jehož součástí jsou moderní výukové laboratoře, které využívají při výuce studentů nástroje rozšířené a virtuální reality nebo pokročilé počítačové simulace.

Spolupráce mezi oběma univerzitami funguje už několik let na vědecké bázi, její přínos potvrdil také profesor chemie a chemického inženýrství na Florida Tech Nasri Nesnas. „Bylo mi nesmírným potěšením přivítat v našem kampusu rektora a prorektory UP a prodiskutovat mnoho důležitých témat, na která se chceme v budoucnu zaměřovat,“ uvedl Nasri Nesnas s tím, že vzájemná spolupráce doposud cílila na výzkumné stáže doktorandů a vědeckých pracovníků, z nich vzešla společná publikační činnost. V současné době je v přípravě podání společného bilaterálního grantu.