Univerzita se v žebříčku QS EECA stále zlepšuje, boduje v citacích a internacionalizaci

Ilustrační foto: Viktor Čáp/RCPTM
Pátek 18. říjen 2019, 8:00 – Text: Martina Šaradínová

Univerzita Palackého si vylepšila svoji pozici v mezinárodním hodnocení vysokých škol QS University Rankings: Emerging Europe and Central Asia (QS EECA). Mezi 350 hodnocenými institucemi se umístila na 44. příčce, meziročně si polepšila o dvě místa a nachází se v TOP 12 procentech. Výborně si vede zejména v citacích a internacionalizaci.

„Od roku 2016 se Univerzita Palackého, jako jediná z TOP5 českých vysokých škol dle tohoto rankingu, kontinuálně zlepšuje. Výsledky tak korespondují s vývojem našeho umístění v jiných světových žebříčcích a dokazují, že měřitelný kvalitativní vzestup olomoucké univerzity je ve většině sledovaných kritérií. Naším střednědobým cílem by mělo být proniknout mezi desítku nejlepších univerzit v regionu střední Evropy a střední Asie a mezi pětistovku nejlepších univerzit světa v nejprestižnějších globálních žebříčcích,“ uvedl rektor Jaroslav Miller.

Žebříček pro rok 2020 vydala britská vzdělávací společnost Quacquarelli Symonds (QS). Výsledný žebříček zahrnuje 350 institucí, z toho 53 nových. Hodnoceno bylo i 18 vysokých škol z České republiky, pět se jich umístilo v TOP50. V porovnání s ostatními tuzemskými univerzitami je UP nejlepší v i indikátorech Citation per paper a International Faculty (počet zahraničních akademických a vědeckých pracovníků v porovnání s celkovým počtem akademiků a vědců).

„Zlepšení jsme letos zaznamenali u sedmi parametrů z deseti, přičemž v některých parametrech jsme dosáhli nejlepších výsledků mezi českými vysokými školami. Potěšující je zejména první pozice v ČR v citovanosti našich akademických pracovníků či poměrně velký odstup od ostatních vysokých škol v parametru internacionalizace, kdy jsme dosáhli téměř čtrnáctibodového rozdílu. Za to patří poděkování našim pracovníkům a zároveň nás zavazuje k udržení nastaveného trendu do budoucna,“ doplnila prorektorka pro strategické plánování a kvalitu UP Hana Marešová.

V indikátoru internacionalizace dosáhla UP skóre 90,5, v tuzemském srovnání druhá Masarykova univerzita 76,8. Z tuzemských univerzit olomoucká nejlépe uspěla také v indikátoru u nejcitovanějších prací v nejvyšších pěti procentech v daném oboru, kde její skóre činí 98,8. Nejstarší moravská univerzita si oproti předchozímu roku polepšila i v indikátorech akademická reputace, reputace zaměstnavatelů, počet studentů na akademického pracovníka či web impakt. Více informací je zde