Univerzita spouští kurz pro budoucí leadery

Ilustrační grafika: Talentovaný Palacký
Středa 25. říjen 2023, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Prvních dvanáct odvážných, ale především talentovaných studentů a studentek dostalo příležitost zapojit se do nového výcvikového programu v oblasti leadershipu, který jim v tomto akademickém roce zcela poprvé nabídla Univerzita Palackého.

„V letošním roce jsme v rámci programu Talentovaný Palacký v úzké spolupráci s Americkým centrem Olomouc připravili pro aktivní a motivované studenty nový výcvikový program zaměřený na rozvoj kompetencí v oblasti leadershipu. Chceme budoucí absolventy připravit na kariérní cestu v klíčových vedoucích pozicích v různých oblastech,“ uvedla Dita Palaščáková, garantka programu.

Zkušení lektoři z praxe připraví účastníky na zvládání lokálních, národních i globálních výzev rychle se měnícího světa. Společně se zaměří na témata, která k výbavě kompetentních lídrů neodmyslitelně patří: Strategické a systémové myšlení, řízení změn a inovací, digitální a technologické kompetence, komunikace, udržitelnost a emoční inteligence.

„Program je koncipován jako výcvikový, studenti projdou v jeho úvodu unikátní diagnostikou talentu ve spolupráci s firmou Talent Kompas. Výcvik samotný obsahově vychází z příkladů dobré praxe především ze zahraničí. Hlavní inspirací jsou programy v Aspen Institutu, v Ashoce a mnohé vychází z amerického modelu The Social Change Model of Leadership,“ řekla Dita Palaščáková. Studenti podle ní budou pracovat na vlastních projektech, které budou v závěru sloužit jako nástroj hodnocení získaných kompetencí.

Do pilotního ročníku se přihlásilo 32 studentek a studentů ze všech fakult. „Z nich jsme vybrali první dvanáctku. Mezi hlavní kritéria výběru patřilo dosavadní profesní či pracovní působení ve vztahu k roli leadera na UP nebo v komunitě, motivace studujících a jejich komunikační dovednosti. Kurz bude probíhat od října do února 2024 v prostorách Amerického centra. Začínáme 26. října,“ doplnila Vladimíra Sedláčková, vedoucí oddělení studentských záležitostí UP.