Univerzitní park v Holici získal čestné uznání v soutěži Park roku 2021

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Úterý 2. listopad 2021, 13:00 – Text: Šárka Chovancová

Jedno ze dvou čestných uznání v soutěži Park roku 2021, kterou pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně, získal Park Centra vzdělání a vědy Univerzity Palackého v Olomouci-Holici za vytvoření klidového i společenského prostoru. Park bodoval i v Ceně veřejnosti, 1901 hlasů mu zajistilo třetí místo.

„Přihlásit holický park do soutěže byl nápad jednoho z autorů parku Petra Mičoly z Ateliéru BONMOT. Jsme rádi, že uspěl u odborné i laické veřejnosti. Rozkládá se na ploše velké asi 12 000 m² a vznikl na místě původních a už dosloužilých skleníků, garáží a provozních budov. Vizuálně je rozdělen do pěti částí: Evropa, Asie, Amerika, přírodní biotop-jezírko a švestkový sad. Park je přístupný veřejnosti, ale prioritně je využíván zejména studenty a pracovníky univerzity ke studiu, výuce, vědeckým pokusům, odborným a společenským akcím i odpočinku,“ uvedla Lenka Kubáčová z provozu zeleně.

Park Centra vzdělání a vědy UP se nachází na pozemcích přírodovědecké fakulty v Olomouci-Holici. V částech nazvaných podle kontinentů jsou vysázeny stromy, které z nich pocházejí. Ty se často mylně považují za naše domácí dřeviny. „Švestkový sad zůstal po ukončeném pokusu a byla škoda ho zlikvidovat. Využil se pro výsev motýlí louky. V jeho těsné blízkosti se nachází broukoviště vybudované z velkých kmenů různých listnatých stromů. Biologickou rozmanitost ještě doplňují hmyzí hotely a ježkovníky,“ vysvětlila Lenka Kubáčová.

Soutěž Park roku vznikla v roce 2003. Letos se o přízeň poroty i veřejnosti ucházelo dvanáct parků, které byly představeny na webové stránce www.parkroku.cz. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo jako součást odborné konference Parky pro život – trendy, tradice, budoucnost v Pardubicích. Parkem roku 2021 se na základě rozhodnutí odborné poroty stal park Stromovka v Humpolci. Stříbrnou medaili si odnesl park U Kněžské louky v Praze 3 a bronz patří parku Granátová ve Slivenci. Cenu veřejnosti obdržela Zámecká zahrada a park v Oslavanech.