Univerzitní projekt Inovativní jehly pro elektroakupunkturu zvítězil v soutěži Transfera Technology Day

Na snímku zleva: Eva Janouškovcová, předsedkyně společnosti Transfera.cz, MUDr. Peter Olšák, Magdalena Ordeltová, Business Development Manager, VTP UP.
Foto: VTP UP
Čtvrtek 30. listopad 2023, 11:00 – Text: Lucie Bačík Goryczková

Univerzita Palackého si i letos odnáší první místo v soutěži Transfera Technology Day pořádaný spolkem Transfera.cz. Vítěznou technologií je metoda Ac-tive ENF, která spočívá v aplikaci speciálně vyvinutých elektroakupunkturních jehel. Vývoj technologie a její ověření v praxi byly v minulých letech podpořeny Vědeckotechnickým parkem UP prostřednictvím projektu Proof of Concept financovaných Technologickou agenturou České republiky v programu GAMA 2.

Jehly pro metodu Ac-tive ENF jsou inovativní především třemi hlavními parametry, kterými jsou zvýšená účinnost výsledku o 30–40 procent oproti klasické jehle pro akupunkturu, větší komfort pro pacienta při aplikaci a nižší riziko nežádoucího vytažení během aplikace. Díky speciálnímu designu jehel je celá metoda velkým přínosem zejména pro dětské pacienty. Metoda má veliký mezinárodní potenciál ve všech zdravotnických a rehabilitačních zařízeních. V současné době chystá Univerzita Palackého licencování technologie do nově vzniklé spin-off společnosti, která bude projekt nadále rozvíjet a zajistí potřebnou certifikaci a výrobu.

Pro autora této metody doktora Petera Olšáka i transferový tým Vědeckotechnického parku bylo vítězství i s ohledem na kvalitu ostatních technologií opravdovým překvapením. Univerzita Palackého si tak v této soutěži připsala již druhé zlato během čtyř ročníků této národní konference. „Věříme, že tento skvělý týmový úspěch bude motivovat i další výzkumníky naší univerzity k přihlášení technologií do výzev Proof of Concept, které plánujeme na rok 2024, a také do dalších ročníků soutěže Transfera Technology day,“ dodává Magdalena Ordeltová, Business Development Manager Vědeckotechnického parku UP.