Univerzitu Palackého na letošním seznamu nejcitovanějších vědců světa zastupuje Ondřej Novák

Foto: Ota Blahoušek
Pátek 18. listopad 2022, 12:00 – Text: Šárka Chovancová

Odborník na analýzu rostlinných hormonů Ondřej Novák jako jediný zástupce Univerzity Palackého v Olomouci figuruje na letošním seznamu nejcitovanějších vědců světa Highly Cited Researchers, který zveřejnila společnost Clarivate Analytics ve Spojených státech amerických. Mezi jedno procento nejcitovanějších vědců se letos zařadilo deset odborníků působících na českých institucích. Seznam pro rok 2022 vznikl na základě analýzy publikací z let 2011 až 2021 podle databáze Web of Science.

„Být v žebříčku je skvělá věc a je za tím hodně práce. Nejen mé, ale všech kolem mě – kolegů a spolupracovníků z naší univerzity i Akademie věd ČR,“ uvedl Ondřej Novák, který pracuje v Laboratoři růstových regulátorů, což je společné pracoviště Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

Ondřej Novák, absolvent přírodovědecké fakulty, studuje biosyntézu a metabolismus rostlinných hormonů za pomoci moderní hmotnostní spektrometrie. Zabývá se také vztahy mezi chemickou strukturou a biologickou aktivitou rostlinných hormonů. Dlouhodobě se věnuje využití nových moderních bioanalytických technik a zjednodušení extrakčních metod pro izolaci biologicky aktivních látek z komplexních biologických matric.

Seznam Highly Cited Researchers 2022 obsahuje 6938 vědců z celého světa, jejichž práce jsou za poslední desetiletí nejčastěji citovány. Na prvním místě letos skončily Spojené státy americké s 2764 nejcitovanějšími vědci. Druhé místo patří Číně s 1169 výzkumníky a třetí místo Velké Británii s 579 vědci. Následují Německo, Austrálie, Kanada, Nizozemsko, Francie a Švýcarsko. Nejlepší desítku uzavírá Singapur, který se do TOP10 letos dostal poprvé.

Nejvíce českých zástupců má na seznamu Akademie věd ČR – Petra Baldriana, Francesca de Bello, Jana Pergla a Petra Pyška. Na seznamu je také Dmitriy Chudakov z Masarykovy univerzity Brno, Jiří Jaromír Klimeš z VUT Brno, Ladislav Krištoufek z Karlovy univerzity v Praze, Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze-Ruzyni a Jan Vymazal z České zemědělské univerzity v Praze.