Univerzitu Palackého navštívil ukrajinský velvyslanec Vitalij Usatyj

Foto: Milada Křížková Hronová
Pátek 19. květen 2023, 10:27 – Text: (red)

Univerzita Palackého přivítala ukrajinského velvyslance Vitalije Usatyje. Přijali ho zástupci vedení UP.

„Pan velvyslanec se s námi chtěl setkat, aby nám osobně poděkoval za to, jak Univerzita Palackého ihned po vypuknutí války pomohla Ukrajině a jejím obyvatelům, kteří museli opustit své domovy,“ uvedl prorektor Michal Malacka, statutární zástupce rektora UP a prorektor pro strategii a vnější vztahy.

Připomněl práci univerzitního Dobrovolnického centra a stovek dobrovolníků, především z řad studentů, kteří se po začátku ruské invaze na Ukrajinu aktivně zapojili do práce v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU) i aktivity univerzity, která nabídla pomoc i podporu jak ukrajinským studentům a zaměstnancům v Olomouci, tak školám na Ukrajině.

„Jsme stále připraveni pomáhat a jsme velmi rádi, že řada ukrajinských studentů využila naši nabídku a už začala nebo se chystá studovat právě na naší univerzitě,“ řekl prorektor Michal Malacka při setkání s velvyslancem Ukrajiny v České republice Vitalijem Usatyjem.

Ten během své řeči Univerzitě Palackého za veškerou pomoc poděkoval. „Česká republika patří k zemím, které nám velmi pomáhají. Velmi oceňujeme i aktivity Univerzity Palackého. Moc si vaší pomoci vážíme,“ řekl velvyslanec Vitalij Usatyj v pracovně rektora UP. Na schůzce se hovořilo dále o způsobech možné podpory zahraničního oddělení FF UP či o pomoci univerzity v oblasti překladů či tlumočení, kterou díky znalosti jazyka může nabídnout katedra slavistiky FF UP.

Setkání se zúčastnily také Andrea Hanáčková, prorektorka pro komunikaci a studentské záležitosti, Pavlína Flajšarová, proděkanka pro zahraniční záležitosti filozofické fakulty, i vedoucí sekce ukrajinistiky katedry slavistiky téže fakulty Radana Mercová spolu s kolegyněmi.