Univerzity otevřou v rámci předsednictví EU téma dezinformací spojených s Unií

Grafika: Projekt CRP
Středa 26. říjen 2022, 15:00 – Text: Ivana Pustějovská

Evropské kachny aneb Čemu všemu jsme ochotni věřit? tak nazvalo šest univerzit program, kterým zvou veřejnost na debatu o svobodě slova a médií a o dezinformacích spojených s Evropskou unií. Moderátorem bude youtuber Kovy. Součástí akce, která se uskuteční 3. listopadu 2022 od 15 do 18 hodin v kině Scala v Brně, bude i světová premiéra hymny EU na bicí nástroje. Spoluorganizátorem akce je i Univerzita Palackého.

Evropa a Evropská unie známá, neznámá i mytizovaná, to bude hlavní téma odpoledního programu pro nejširší veřejnost, který do kina Scala připravilo společně šest moravských univerzit. Čtveřici brněnských škol – Janáčkovu akademii múzických umění, Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu a Veterinární univerzitu, doplnily při organizaci Univerzita Palackého a zlínská Univerzita Tomáše Bati.

„Domníváme se, že právě dnes, kdy Evropa v důsledku ruské války na Ukrajině a s ní související energetické krize zažívá zatěžkávací zkoušku důvěry v demokratické instituce, je potřeba více mluvit o svobodě slova a médií. Války se už neodehrávají jen na bitevním poli, ale i na poli informačním. Debata pozvaných hostů z řad vysokoškolských odborníků a médií by měla odpovědět i na otázky, jak se ve světě plném informací a dezinformací vyznat a jak mohou při této orientaci pomoci právě vysoké školy,“ uvedla Tereza Fojtová z Masarykovy univerzity.

Hosty besedy, kterou moderuje youtuber Karel „Kovy“ Kovář, budou ministr pro evropské záležitosti a emeritní rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, odborník na rizikové formy komunikace v online prostředí Kamil Kopecký z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého, politolog Miloš Gregor, expert na média a etiku Jan Motal, rektor JAMU Petr Michálek a novinářka Ivana Svobodová z Respektu.

Evropské motivy budou znít i v hudbě. Připravena je světová premiéra hymny Evropské unie v novém aranžmá pro bicí nástroje. Autorem je Martin Opršál, profesor Hudební fakulty JAMU a umělecký vedoucí Percussion Ensemble. Soubor vystoupí i v další části programu, mj. se ve velkém obsazení předvede v sextetu Ivana Trevina „Catching Shadows“.

Součástí evropského odpoledne bude i velký kvíz pro příchozí o euromýtech, který připravili vysokoškolští studenti sdružení v komunitní organizaci Euforka. Soutěžit se bude o vlakové jízdenky po Evropě. Závěr programu obstará projekce osmiminutového dokumentárního snímku režisérky Kristýny Pěničkové Alternativní pravda, který se zamýšlí nad tím, zda v době rozmachu nejrůznějších informačních kanálů existuje jedna pravda nebo může mít každý svou vlastní interpretaci pravdy.

Akce Evropské kachny aneb Čemu všemu jsme ochotni věřit? se uskuteční díky podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci projektu Komunikace priorit a témat českého předsednictví Radě EU se zaměřením na problematiku vysokého školství a vzdělávání a za mediální podpory magazínu vysokých škol Universitas.