UP Business Camp: Nápady, zkušenosti a inspirace

Foto: UP BC
Sobota 27. listopad 2021, 8:00 – Text: H. Doláková, I. Pustějovská

Inspirativní příběhy, sdílené zkušenosti, praktické rady i zajímavá setkání, to vše nabídl zájemcům o podnikání a začínajícím podnikatelům a podnikatelkám devátý ročník konference UP Business Camp, kterou pořádal Vědeckotechnický park UP.

Ti, kteří se rozhodli na konferenci konanou v olomouckém Domě u parku přijít, měli nabitý program. Mohli si vyslechnout 13 řečníků, zažít souboj startupů a získat v panelové diskuzi praktické rady i nápady dobré pro podnikání.

Právě inspirace a sdílení nejen úspěchů, ale i chyb a omylů je posláním této univerzitní konference. To ostatně při přivítání účastníků zmínil jak rektor UP Martin Procházka, tak i Jan Šafařík, náměstek hejtmana Olomouckého kraje. „Jsem moc rád, že Vědeckotechnický park Univerzity Palackého tuto akci, která již získala věhlas, pořádá. Věřím, že pro vás bude dnešní setkání úspěšné a přínosné,“ popřál účastníkům rektor UP. Náměstek olomouckého hejtmana připomenul začínajícím podnikatelům, že ani chyba není neúspěchem. I ona má svou cenu. „Nebojte se dělat chyby. Pak zase chyby. A pak zase chyby. A pak budete připraveni,“ řekl náměstek hejtmana.

Jednotliví pozvaní řečníci pak popisovali svou cestu od nápadu až po výslednou realizaci. Svěřili se s problémy, s nimiž se museli vyrovnat, mluvili o tom, co jim pomohlo i nač si museli dát pozor. O svou zkušenost se například podělila s přítomnými vítězka soutěže Podnikavá hlava 2021 Dominika Sokolová. Studentka Mendelovy univerzity popsala svůj úspěšný projekt FESTADA. Jednoduše řečeno, dokázala vymyslet funkční systém na evidenci obcí a koz. Svůj příspěvek nazvala Čas vyplout. „Babička s dědou mají ovčí farmu, já jsem vyrůstala u ovcí a chtěla jsem se jim také věnovat,“ popisovala genezi nejen jejího nápadu, ale i své životní cesty. Ta ji zavedla na střední zemědělskou školu a později i na univerzitu. „Právě při psaní bakalářky jsem přišla na to, že chov ovcí potřebuje nějakou inovaci, protože všichni chovatelé dělají tu práci ručně,“ svěřila se.

Aby dokázala svůj nápad dotáhnout do praxe, nejen že mu věnovala stovky hodin práce, ale absolvovala i podnikatelský kurz, přihlásila se do podnikatelských soutěží. Když se jí pak podařilo získat prvního zákazníka a ukázat, že její systém funguje a farmářům může ušetřit hodně papírování, přišly další kroky. Naučit se a zvládnout „prodat“ svůj nápad v médiích, spolupracovat s různými institucemi, přemýšlet nad možnostmi v zahraničí atd. Jak zmínila, úspěch v soutěži Podnikavá hlava, kterou také pořádá VTP UP, jí hodně pomohl. „Vítězství jsem nečekala, byla jsem šťastná, protože mě to posunulo několik kilometrů daleko,“ svěřila se a ocenila i možnost pravidelných konzultací a zázemí ve VTP UP.

Součástí programu UP Business Camp byla i soutěž startupů, v níž nejlépe obstál projekt Cementum, který vytváří designové výrobky ze speciálního betonu s téměř nekonečnou recyklací. Dále Veles Technology, jehož cílem je prorazit jako výrobce a distributor VR headsetů. Posledním projektem oceněným porotou je Nekrachni, který chce změnit finanční vzdělávání na středních školách a usnadnit tak mladým lidem přechod do dospělého života. Publikum nejvíce zaujal projekt eBusiness Cards, který si klade za cíl nahradit papírové vizitky elektronickými.

Konferenci UP Business Camp pořádal Vědeckotechnický park Univerzity Palackého za finanční podpory generálního partnera Komerční banky. Další významní partneři jsou Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Startup Klub, ESMEDIA Interactive, Inovační centrum Olomouckého kraje, Busyman a Reticulum. Nad celou konferencí převzal záštitu Olomoucký kraj.