UP hostila mezinárodní konferenci latinskoamerických studií CIELO IX

Foto: katedra romanistiky
Čtvrtek 9. červen 2022, 11:37

Ve dnech 21. až 23. dubna 2022 se po čtyřech letech opět vrátilo do prostor katedry romanistiky uznávané kolokvium latinskoamerických studií CIELO, tentokrát vztažené k tématu „Obraz a paměť těla v literatuře, filmu a divadle“.

Již devátého ročníku CIELa se v patnácti panelech zúčastnilo více než čtyřicet přednášejících z univerzit v Argentině, Chile, Brazílii, Itálii, Polsku, Španělsku, USA, Německu, Mexiku, Alžírsku, Norsku, Rumunsku, Rakousku, Maďarsku a České republice. Příspěvky zazněly ve španělštině a portugalštině.

Účastníci konference měli příležitost si vyslechnout unikátní plenární přednášky vzácných hostů. Kolokvium zahájila promluvou o svém nejnovějším románu mexická spisovatelka Cristina Rivera Garza. Program druhého dne konference poctili svým vystoupením brazilský spisovatel Bernardo Kucinski a kubánský spisovatel Abilio Estévez. Sobotní program pak netradičně pojatým přemostěním svých argentinských a moravských kořenů ozvláštnil argentinský spisovatel a teoretik Daniel Link.

Třídenní setkání bylo završeno performancí mexického umělce Saúla Hernándeze Vargase a všemi ceněným kulatým stolem spisovatelů, ve kterém na otázky o své tvorbě i spisovatelské dráze odpovídali výše uvedení čestní hosté.

Radost z možnosti setkání a sdílení studovaných témat, názorů a zkušeností, kterou vyzařovali jak přednášející, tak posluchači, byla největším zadostiučiněním pro hlavního organizátora kolokvia, Daniela Nemravu. Po dva covidové roky se mu obdivuhodně dařilo udržet přesvědčení přihlášených, že CIELO na Univerzitě Palackého stojí za to. Srdečně Všem děkujeme za účast.

Za organizační tým

Markéta Riebová