UP se aktivně účastnila konference CZEDUCON zaměřené na mezinárodní vysokoškolské vzdělávání

Foto: archiv WO
Úterý 28. listopad 2023, 9:01

Zástupci Univerzity Palackého, Pavel Flekač (Welcome Office) a Marie Jadrníčková (AURORA), se aktivně účastnili pátého ročníku konference CZEDUCON, která byla zaměřena na mezinárodní vysokoškolské vzdělávání. Tato prestižní událost, pořádaná Domem zahraniční spolupráce (DZS), proběhla v období od 21. do 23. listopadu 2023 v brněnském hotelu Passage.

Jedná se o největší akci svého druhu ve střední Evropě, která každoročně přiláká stovky českých i zahraničních účastníků a nabízí širokou škálu přednášek a workshopů. CZEDUCON je klíčovou platformou pro odborníky v oblasti internacionalizace vysokých škol. Poprvé se konala v roce 2018 a od té doby se stala největší akcí svého druhu ve střední Evropě; již podruhé byl její program prezentován výhradně v anglickém jazyce.

Cílem CZEDUCONu je poskytnout prostor pro rozvoj mezinárodní spolupráce ve vysokoškolském sektoru, sdílení příkladů dobré praxe a hledání řešení pro výzvy spojené s internacionalizací.

Hlavní část konference zahájil ministr školství Mikuláš Bek spolu s předsedkyní České konference rektorů Milenou Králíčkovou a prezidentem EAIE (European Association for International Education) Pietem Van Hove. Součástí programu bylo více než čtyřicet zajímavých přednášek.

Univerzita Palackého byla reprezentována Pavlem Flekačem (Welcome Office) v panelové diskuzi, která byla věnována získávání a udržení zájemců o studium ze zahraničí, poskytování cílených podpůrných služeb pro zahraniční studenty a akademiky a rozvoji sítě ambasadorů a absolventů. Vyústěním diskuze zástupců UP, VŠE Praha a VŠB – Technické univerzity Ostrava byla jednoznačná shoda v důležitosti existencí center Welcome Office vytvářejících mezinárodně přívětivé prostředí na univerzitách a mohou hrát důležitou roli při náboru zahraničních studenů do cizojazyčných programů.

Marie Jadrníčková (AURORA) se aktivně zapojila do panelu, který se zaměřoval na monitoring internacionalizace českého vysokého školství (MICHE), spolu se zástupci Univerzity Karlovy a ČVUT. Diskutovali o různých přístupech k rozvoji společných studijních programů, uznávání kreditů, navazování výzkumných spojení a dalších formách mezinárodní spolupráce v rámci univerzitních aliancí.

Všudypřítomnost otázky internacionalizace není možné v kontextu světa inovace a technologických rozvojů deklarovat jinak než jako zásadní. Univerzita Palackého svou aktivní účastí na konferencích a dalších setkáních jak na tuzemských, tak také na mezinárodních akcích uvádí do popředí nutnost pozitivního přístupu v této problematice, přičemž přispívá k rozvoji naší instituce a stanovuje trendy dalším univerzitám nejen v České republice.

Alena Vyskočilová

Head of Welcome Office