Usnesení Evropského parlamentu cituje analýzu olomouckých odborníků

Autoři studie Michal Černý a Blanka Vítová pracují na katedře soukromého práva a civilního procesu. Foto: Gabriela Knýblová
pátek 19. říjen 2018, 8:10 – Text: Eva Hrudníková

Vědeckou studii na téma dvojí kvality výrobků, kterou vypracovali akademici olomoucké právnické fakulty, ve svém usnesení cituje Evropský parlament. Tato citace podtrhuje význam, ojedinělost a kvalitu této právní analýzy.

Autory studie Dvojí kvalita výrobků prodávaných v rámci jednotného trhu Evropské unie z pohledu nekalých obchodních praktik, práva soutěžního a práva průmyslového jsou Blanka Vítová a Michal Černý, oba z katedry soukromého práva a civilního procesu PF UP. Analýza vznikla vloni na jaře jako smluvní výzkum za podpory europoslankyně Olgy Sehnalové a je volně dostupná na internetu. „Současný český právní řád problematiku dvojí kvality a složení produktů výslovně neřeší. Zkoumali jsme, zda lze na danou situaci aplikovat některé z právních norem stávajícího právního řádu. Navrhli jsme několik způsobů, jak situaci řešit,“ vysvětlila Blanka Vítová.

Studie měla od počátku sloužit jako podklad k možné výměně názorů a být zdrojem odborných poznatků pro práci Evropského parlamentu a dalších odborných subjektů zabývajících se touto problematikou. „A to se v tuto chvíli maximálně naplnilo. Nestává se každý den, že by se vědecká studie dostala do Usnesení Evropského parlamentu. Naše analýza se zdála evropským poslancům natolik důležitá, že ji tam zanesli. Tento krok vnímáme jako ocenění naší práce a jistou prestiž. V neposlední řadě je to také způsob, jak dát o naší fakultě vědět a šířit její dobré jméno,“ dodala Blanka Vítová.

Problematika dvojí kvality výrobků na jednotném evropském trhu je na těch nejvyšších evropských úrovních čím dál diskutovanější. Evropská komise již navrhla novelizaci směrnice o nekalých obchodních praktikách, na což reagoval Evropský parlament právě zmiňovaným usnesením. Sloužit má jako připomínky orgánům Evropské unie k dalšímu legislativnímu procesu v této oblasti.

Usnesení Evropského parlamentu o dvojí kvalitě výrobků na jednotném trhu projednávali europoslanci ve Štrasburku v polovině září.

 

Celý text Usnesení EP z 13. září 2018 na tomto odkaze.

Studie Dvojí kvalita výrobků prodávaných v rámci jednotného trhu Evropské unie z pohledu nekalých obchodních praktik, práva soutěžního a práva průmyslového je volně dostupná na internetu.