Ústav společenských a humanitních věd hostil autorku učebnice English for Midwifery

Marzena Czubak na FZV.
Foto: archiv Ústavu společenských a humanitních věd FZV UP
Středa 3. listopad 2021, 9:20

V pondělí 25. 10. 2021 jsme přivítali na Ústavu společenských a humanitních věd FZV návštěvu z Polska, paní dr. Marzenu Czubak. Paní Czubak vyučuje dlouhá léta angličtinu pro lékařské a zdravotnické profese na Varšavské univerzitě a je mimo jiné autorkou učebnice English for Midwifery, ze které vyučující anglického jazyka čerpají v jazykových seminářích a cvičeních určených pro studentky magisterského programu Intenzivní péče v porodní asistenci.

Dr. Czubak připravila dva bloky (4 a 3 hodiny). Studentky 2.ročníku se zabývaly tématem Cesarean Section a – samozřejmě anglicky – diskutovaly o příčinách globálního nárůstu počtu císařských řezů, o rozdílech mezi elektivní a neodkladnou operací, o zdravotních indikacích i o důvodech rodiček, které porod císařským řezem vyžadují, byť pro něj indikace nejsou. Odpolední skupina studentek 1. ročníku se zaměřila na stádia těhotenství, typické symptomy, a zejména na prenatální péči o budoucí maminky. V obou případech se na závěr změnily studentky v pacientky/klientky a zkušené porodní asistentky – klientky se vyptávaly a porodní asistentky ochotně poskytovaly rady a vysvětlovaly vše potřebné.

Po náročném dni byly spokojené všechny zúčastněné strany – paní doktorka pochválila snahu a znalosti našich studentek, studentky si z hodin odnesly dobrý pocit i novou slovní zásobu, vyučující získali další inspiraci pro svou práci.

 

Bronislava Grygová a Hana Sobotková
Ústav společenských a humanitních věd FZV UP

Zpět