Uznávaní ekologové nabídnou novinky napříč oborem

Ilustrační foto: Vladimír Remeš
Pondělí 2. září 2019, 14:00 – Text: Šárka Chovancová

Zájemcům o ekologii a ochranu přírody je určena konference Ekologie 2019, kterou pořádá Česká společnost pro ekologii ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou UP. Sedmý ročník konference, jejímž hlavním hostem bude Catherine H. Graham ze Swiss Federal Research Institute WSL, se uskuteční od 4. do 6. září v prostorách přírodovědecké fakulty.

„Výměnu zkušeností považuji za jeden z nejdůležitějších cílů tohoto setkání. Studenti zde mohou navázat zajímavé kontakty, jak se svými vrstevníky, tak i s potenciálními školiteli či mentory,“ uvedl hlavní organizátor Vladimír Remeš z katedry zoologie.

Organizátoři v letošním roce rozdělili program do tří dnů. Účastníci se mohou těšit například na přednášky o biologických invazích, ekologii ekosystémů, interakcích v podzemí a ekologii půdy nebo o ochraně biodiverzity. „Růst celosvětové zemědělské produkce, který souvisí se zvyšující se spotřebou potravin a zemědělských komodit, se neobejde bez negativního dopadu na biologickou rozmanitost v zemědělských oblastech. Menší následky na biodiverzitu přitom bude mít intenzivnější využívání už existujících pěstebních ploch než jejich další rozšiřování na úkor okolní přírody,“ upřesnil jeden z přednášejících Tomáš Václavík z katedry ekologie a životního prostředí.

Na konferenci vystoupí také světová kapacita ve výzkumu biodiverzity Catherine H. Graham. „Jsme velmi rádi, že paní profesorka přijala pozvání a přijede do Olomouce. Hovořit bude o svém výzkumu ekologie a evoluce kolibříků v tropické Americe,“ řekl Vladimír Remeš. Jak dále dodal, většina přednášek bude v angličtině, což umožňuje větší účast zahraničních hostů, kteří pracují na českých i zahraničních univerzitách a výzkumných ústavech.

Součástí této akce bude i vyhlášení Ceny Vojtěcha Jarošíka na počest tohoto vynikajícího českého ekologa a zakladatele katedry ekologie na PřF UK. Cena je udělována za původní vědeckou publikaci zveřejněnou v respektovaném mezinárodním časopise, jejímž prvním autorem je student či studentka české vysoké školy.

Česká společnost pro ekologii je nezávislé občanské sdružení, které sdružuje vědecké, vědecko-pedagogické a odborné pracovníky, studenty a další osoby zabývající se ekologií. ČSPE se zabývá ekologií ve smyslu původní definice oboru jako studia interakcí mezi živými organismy, neživým prostředím a mezi sebou navzájem, od úrovně jedince přes populace, společenstva až po ekosystémy a krajinu.