V botanické zahradě přírodovědecké fakulty vykvetla vzácná kýchavice černá

Kýchavice černá
Foto: Václav Dvořák
Pátek 14. srpen 2020, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Na dešťové srážky bohatší léto letos prospělo i botanické zahradě přírodovědecké fakulty, která je oblíbenou oázou klidu nedaleko centra Olomouce. Zahradu v těchto dnech zkrášluje nejen extrémně vzácná kýchavice černá, ale i různé severoamerické hvězdnicovité rostliny z rodů slunečnice, zlatobýl, vernonie nebo mužák prorostlý vyrůstající až do dvouapůlmetrové výšky.

„Data o srážkách vyhodnocujeme až na konci roku, ale už teď je jasné, že letos v létě prší více než v uplynulých letech. Srážky vítá každý zahradník s povděkem, my nejsme v tomto ohledu výjimkou. Vegetace je bujnější a působí svěžím dojmem. Navíc dešťová voda je k zalévání mnohem vhodnější než jakákoli jiná. Negativní stránkou deštivého počasí jsou přemnožení plzáci, kterým chutná nejen zelenina, ale také některé vzácné rostliny z naší zahrady,“ doplnil Václav Dvořák, vedoucí botanické zahrady.

Velmi fascinující a právě kvetoucí bylinou je kýchavice černá, která svým vzezřením evokuje pravěké rostliny podobné těm, jež jsou k vidění ve slavném filmu Cesta do pravěku. K rostlinám, které vyžadují největší péči, patří podle Dvořáka skalničky. Jsou ale náchylné na výkyvy počasí. Červencové deště zkomplikovaly i dozrávání semen u některých druhů modroušků, což jsou zvonkům podobné rostliny s evolučním centrem na Balkáně. Deštivé počasí nepřálo ani růstu některých hořců, u nichž přílišná půdní vlhkost způsobila zahnívání kořenů.

„Mně osobně baví i různý hmyz vyskytující se v zahradě. Pro štíhlopasé žahalky a kutilky jsou atraktivní modrokvěté rostliny, jako jsou máčky či bělotrny. Také se u nás objevuje i jedna z našich největších pestřenek imitující vzhledem sršně – pestřenka sršňová,“ popsal Václav Dvořák.

Botanická zahrada bude součástí letní mezinárodní výstavy Flora Olomouc, která se uskuteční od 20. do 23. srpna. „Univerzitní botanická zahrada je pravidelnou součástí výstavního okruhu, ale je dobré mít na paměti, že v tento čas se k nám návštěvníci dostanou jen s platnou vstupenkou na výstavu,“ upozornil Václav Dvořák.

Na září je pak naplánován pravidelný cyklus environmentálních programů pro děti z mateřských škol i veřejnost. „Plánujeme také další exteriérovou fotografickou výstavu. Naváže na pop-up výstavu Na plotě, kterou jsme si připomněli 30. výročí založení CHKO Litovelské Pomoraví. Podle ohlasů se velmi líbila,“ dodal Dvořák.

Zpět