V Konviktu bude o víkendu knižní veletrh LITR

LITR patří knihám
Foto: Monika Abrhámová
Středa 18. září 2019, 11:00 – Text: (red)

Od pátku do neděle se uskuteční v Uměleckém centru UP pátý ročník knižního veletrhu LITR, který se specializuje na autorské a umělecké publikace a jejich prezentaci a na fenomény spojené s nízkonákladovým vydáváním knih nebo časopisů. V Konviktu čeká na příchozí prodejní veletrh a také bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Na prodejním veletrhu se prezentují malí a nezávislí nakladatelé, umělci i autoři – výtvarníci, spisovatelé, ilustrátoři či grafičtí designéři. K vidění budou unikátní autorské knihy, dětské i umělecké časopisy, drobné tisky či plakáty a další exkluzivní papírové produkty a umělecké artefakty.

Prodejní veletrh bude přístupný v sobotu od 11 do 20 hodin a v neděli od 11 do 17 hodin a své stánky bude mít v podkroví Konviktu na čtyřicet malých nezávislých nakladatelů, výtvarníků a umělců z celé České republiky. Kromě prodejního veletrhu nabízí LITR také bohatý doprovodný program, který zahrnuje prezentace jedinečných knižních počinů, hravé tvůrčí dílny pro děti i dospělé, svébytná hudební vystoupení i výstavy současného umění.

V rámci doprovodného programu mohou dospělí i s dětmi například zajít hned několik workshopů. Během celého veletrhu si mohou vyzkoušet techniku slepotisku a odnést si vytlačené narozeninové přání. Mohou se také naučit sítotisk nebo vyrobit vlastní fotoalbum či mramorovaný papír. Série workshopů pro děti Mililitr nabídne techniku malby zlatou barvou, tisk a kresbu na textil nebo výrobu domácího slizu s třpytkami. Vybrané workshopy jsou zpoplatněny částkou 50 Kč za osobu a hradí se v hotovosti na místě. Organizátoři upozorňují, že registrace na workshopy je nutná předem online. Formulář pro přihlášení na workshopy najdete zde.

Návštěvníci si mohou prohlédnout i výběr ze soutěže Nejkrásnější české knihy, zajít na autorské čtení do nového olomouckého knihkupectví Zlatá velryba, zúčastnit se vernisáže výstav Matěje Smetany, Markéty Lisé, Lukáše Prokopa a Juliány Chomové, jejichž tvorba je spjata s různými aspekty knižní či textové kultury. Dojde i na hudbu - Markéta Lisá se představí jako Kutya, Matěj Smetana pak se svým projektem Dort a Lukáš Prokop s noisově-ambientním setem. Páteční hudební večer doplní zpěvačka Palma. Každý z večerů pak završí večírek s DJ setem na nádvoří Konviktu.