V Konviktu se rozebíral lidský pohyb

Konference Analýza pohybu v Česku a na Slovensku. Fotogalerie: Martin Višňa
čtvrtek 15. červen 2017, 13:00 – Text: Martin Višňa

Múzami obývané prostory Uměleckého centra Univerzity Palackého hostily v uplynulých dnech konferenci Analýza pohybu v Česku a na Slovensku. Na událost, kterou uspořádala katedra přírodních věd v kinantropologii fakulty tělesné kultury, se sjelo na padesát odborníků na biomechaniku či fyzioterapii od nás a od našich východních sousedů.  

Mezi hlavními řečníky konference byla Natalie Vanicek z britské University of Hull nebo František Hlavačka ze Slovenské akademie věd. Hovořilo se mimo jiné o tom, jestli je Achillova šlacha pro sportovce evoluční výhodou, prezentovány byly výsledky hodnocení chůze s různým onemocněním, na přetřes přišel i nordic walking či barefoot běh a například docent Karel Jelen z Univerzity Karlovy nastínil využití analýzy pohybu při řešení kriminálních případů. Pozornost budily i praktické ukázky prezentovaných kamerových systémů pro optické snímání pohybu.

„Konference to byla spíše malá, ale její hodnota spočívá v tom, že se jí účastní výlučně lidé, kteří se analýzou pohybu zabývají, a tedy rozumí, o čem je řeč. A důležitou roli zde mělo také bohaté zastoupení firem, které nabízejí pomůcky a technologie. Velmi mě těší, že jsme tu měli dvě největší firmy nabízející vybavení pro kinematickou analýzu, které mají zastoupení v naší republice,“ uvedl vedoucí pořádající katedry profesor Miroslav Janura.

Na dvoudenní událost v konviktu tematicky navázala 5. česká konference ISPO ČR – České národní členské společnosti Mezinárodní organizace pro protetiku a ortotiku, jíž profesor Janura předsedá a kolega z katedry Zdeněk Svoboda je jejím tajemníkem. Této konference se zúčastnilo osm desítek lidí, opět zejména odborníků na biomechaniku, fyzioterapeutů a lékařů.