Žurnál Online / Zpravodajství z UP-Zpráva

V létě se budou na univerzitě učit česky studenti z celého světa

Foto: LŠSS FF UP
Čtvrtek 6. červen 2019, 7:32 – Text: Milada Hronová

Zhruba stovka studentů všech věkových kategorií z různých koutů světa se chystá na Univerzitu Palackého učit česky. Své znalosti češtiny budou rozvíjet od 20. července do 18. srpna na Letní škole slovanských studií Filozofické fakulty UP (LŠSS FF UP).

Přípravy 33. ročníku Letní školy slovanských studií FF UP jsou v plném proudu a podle Pavly Poláchové, ředitelky školy, je potvrzena účast stovky studentů. „Číslo ještě není konečné, protože možnost přihlásit se skončí až 30. června,“ uvedla. 

Patrně nejstarší letošní studentkou se stane třiasedmdesátiletá Američanka, nejmladší, devatenáctiletý zájemce o češtinu přijede z Číny. Školy se zúčastní jak studenti z Evropy, tak i z Japonska, Číny, Vietnamu. Přijedou také posluchači z Ázerbájdžánu, Tchaj-wanu, Kolumbie či Argentiny. Největší zastoupení budou mít studenti z Německa.

Jestliže předchozí ročníky letní školy se odehrávaly v Uměleckém centru UP, letošní dopolední intenzivní výuka češtiny i odpolední přednášky, semináře a workshopy se uskuteční ve zrekonstruovaných prostorách filozofické fakulty.

„Studentům tak budou k dispozici moderně vybavené učebny, klidné studovny, odpočinková zóna propojená s parkánovými zahradami nebo nově provozované univerzitní bistro. Novinkou tohoto ročníku je i navázání spolupráce s univerzitními studentskými spolky. V kooperaci s nimi jsme pro naše letně školské studenty připravili i cyklozávod po olomouckých památkách, divadelní a pohybový workshop ve spolupráci s divadlem Nabalkoně a Divadlem na cucky či dílnu o české poezii,“ vypočetla ředitelka školy Pavla Poláchová.

Zhruba stovku zahraničních studentů budou česky učit nejen pedagogové z FF UP, ale i externisté, kteří jsou zpravidla absolventy téže fakulty. „Letos přijedou lektorky češtiny, které přes rok učí v Londýně, Dijonu, Bukurešti nebo ve Vídni, jeden učitel češtiny přijede i z Tchaj-wanu,“ dodala Pavla Poláchová.

Kromě výuky a doprovodného vzdělávacího programu čeká i letos účastníky Letní školy slovanských studií FF filmový klub, tradiční folklórní večer za doprovodu cimbálové muziky, bohatá nabídka volnočasových sportovních aktivit a víkendové výlety do jiných moravských měst.

„Studenti poznávají na letní škole nejen jazyk, ale i českou kulturu a životní styl obecně. Desítky z nich se do Olomouce pravidelně a s oblibou vracejí, protože i když se učí, je to pro ně příjemný způsob, jak strávit léto v České republice, v krásném městě, a zároveň si zlepšit češtinu a získat nové přátele,“ doplnila Pavla Poláchová. Více ZDE.

Zpět