V Olomouci bude přednášet významný astronom Bruno Leibundgut

Astronom Bruno Leibundgut.
Repro: Žurnál/ Zdroj: www.eso.org
Čtvrtek 16. březen 2017, 8:30 – Text: Martin Šaradínová

O Evropské jižní observatoři (ESO), jejích výzkumech, unikátním zařízení i možnostech spolupráce promluví na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého bývalý vědecký ředitel této jedné z nejvýznamnějších astronomických observatoří světa a vědec světového renomé Bruno Leibundgut. Přednáška, která je součástí jeho evropského turné, se uskuteční v úterý 21. března od 14:00 v aule.

Švýcarský astronom přispěl k řadě zásadních objevů současné astronomie. Podílel se na vývoji Very Large Telescope – nejvýznamnější světové soustavy dalekohledů, byl členem jednoho ze dvou týmů, který potvrdil zrychlené rozpínání vesmíru. Za tento objev dostali v roce 2011 tři američtí astronomové Nobelovu cenu za fyziku. Cílem přednáškového turné je ale představit zejména jeho domovskou instituci.

„Evropská jižní laboratoř je unikátní zařízení, které má v některých směrech lepší pozorovací výsledky než Hubbleův teleskop. Dá se očekávat, že Bruno Leibundgut představí vše, co observatoř nabízí. Včetně souboru unikátních přístrojů umístěných v Chile, kde využívají mimořádných pozorovacích podmínek s minimem světelného znečištění a vysokým počtem jasných nocí. V Evropě se žádná podobná lokalita nenachází,“ uvedl Lukáš Richterek z katedry experimentální fyziky, která přednášku pořádá spolu se Společnou laboratoří optiky a spolkem UP Crowd.

Podle Richterka bývalý vědecký ředitel ESO rovněž představí možnosti spolupráce. „Určitě se dozvíme, co teleskopy pozorovatelům z celého světa nabízejí a jak mohou zájemci podávat pozorovací projekty. Evropská jižní observatoř má ale zájem o technologie, které by ji mohly posunout vpřed. Takoví partneři pak mimo jiné získají pozorovací čas mimo projektovou soutěž,“ doplnil Richterek. Se světovými observatořemi již olomoučtí vědci spolupracují. Výzkumníci ze Společné laboratoře optiky a Regionálního centra pokročilých technologií vyvíjejí optické prvky pro výzkum kosmického záření v rámci projektů Cherenkov Telescope Array nebo Observatoř Pierra Augera.

Evropská jižní observatoř (European Organisation for Astronomical Research in the Southern Hemisphere) je mezivládní vědecko-technologická organizace. Jejím cílem je umožnit evropským vědcům pozorování vesmíru z jižní polokoule a především v co nejlepších klimatických podmínkách. Založena byla v roce 1962 a dnes je jejími členy 15 zemí. Česká republika je členem ESO od ledna 2007.