V Olomouci jednala Studentská komora Rady vysokých škol

Jednání Studentské komory RVŠ.
Foto: Vojtěch Duda
Úterý 22. červen 2021, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Zástupce Studentské komory Rady vysokých škol hostila od pátku do neděle Univerzita Palackého. Výjezdního zasedání se zúčastnilo 37 delegátů a delegátek z 20 tuzemských vysokých škol, kteří kromě pracovního jednání měli příležitost seznámit se i s hostitelskou školou.

Univerzita Palackého nabídla na tři dny studentům vše potřebné pro jejich pracovní setkání a připravila i bohatý doprovodný program. „Naše komora se od svého ustavení scházela s ohledem na epidemickou situaci pouze online. Výjezdní zasedání tak zároveň bylo první příležitostí, jak jsme mohli poznat nové kolegyně a kolegy. Za Univerzitu Palackého jsem tak velmi rád nabídl pohostinství právě u nás v Olomouci. Součástí programu byl i teambuilding v Pevnosti poznání, úvodní slavnostní přednáška Tomáše Lebedy z katedry politologie a evropských studií, návštěva UPointu a mnoho dalšího. Už z první zpětné vazby jsem měl ohromnou radost. Delegátky a delegáti byli nadšeni z našich prostor, zázemí na kolejích a skvělého občerstvení, o které se postarala naše menza,“ uvedl Michal Nguyen, 2. místopředseda AS FF a současně senátor AS UP a člen Studentské komory RVŠ.

Jak dodal, delegáti přivítali i možnost prohlédnout si prostory univerzity. Organizátoři chtěli ukázat svým kolegům z jiných vysokých škol, jak se v Olomouci pojí historie a současnost, takže část jednání probíhala na půdě rekonstruované filozofické fakulty a část ve Freskovém sále Rektorátu UP. Podle senátora AS UP Univerzita Palackého zvládla svou hostitelskou roli na jedničku. „Sociální sítě delegátů i škol se plnily a stále plní příspěvky, fotkami z Olomouce a univerzity v doprovodu pozitivních komentářů. Mám z toho obrovskou radost, a chtěl bych proto poděkovat všem zaměstnancům univerzity, kteří nám byli nápomocni, protože bez nich by nebylo možné akci uskutečnit a posbírat tolik pozitivních ohlasů,“ řekl Michal Nguyen.

Studentská komora RVŠ se na jednání komisí a pléna věnovala řadě otázek, ať už se jednalo o evaluace, volební systémy, financování stravování či předcházení sexuálního obtěžování. Projednáváno bylo i udílení Ceny Jana Opletala, kterou každé dva roky komora udílí laureátům za rozvoj akademických svobod a nadstandardní práci pro vysoké školy a jejich studenty.

Studentská komora Rady vysokých škol zastupuje všechny studenty a studentky vysokých škol v ČR. Prosazuje jejich zájmy na národní a mezinárodní úrovni, usiluje o spolupráci mezi studujícími a vyučujícími, dialog s vládou a orgány veřejné správy a o rozvoj akademické samosprávy. Více na https://www.skrvs.cz. Zájemci mohou sledovat i Facebook a Instagram.