V Olomouci se bude konat rozhlasový festival

Čestnou prezidentkou rozhlasové přehlídky je Hana Maciuchová.
Foto: Čro
Neděle 2. říjen 2016, 10:00 – Text: (red)

Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio představí rozhlasový dokument a drama. Letošní ročník se uskuteční v Olomouci 3. až 5. října, nabídne také konferenci na téma tvorby pro děti, seminář investigativní žurnalistiky a doprovodný program. Čestnou prezidentkou festivalu se stala herečka Hana Maciuchová. Festivalový program se bude z velké části odehrávat v prostorách Univerzity Palackého - v Uměleckém centru UP a v Pevnosti poznání.

Tři festivalové dny představí rozhlas v různých podobách s cílem oslovit posluchače všech věkových kategorií. „Festival vstupuje do zcela nové éry své existence. Po mnohaletém působení v Poděbradech a dvou letech v Praze se přesouvá do Olomouce, do města, které nabízí nové prostory, nové možnosti a v neposlední řadě i zcela novou atmosféru a rozměr akce,“ říká generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. „Rozhlas mě provází od malička. Nejdříve jako posluchačku, pak jako herečku, která měla a má možnost pro něj pracovat. O to víc mám radost, že se festival přesouvá do mého kraje. Věřím, že přitáhne pozornost nejen studentů vysokých škol, ale i ostatních Olomoučanů. Těším se na diskuse odborníků, postřehy veřejnosti a věřím v rozšíření rozhlasové posluchačské obce,“ dodává Hana Maciuchová, čestná prezidentka festivalu.

Zítra začínající přehlídka nabídne bohatý program jak odborné, tak i laické veřejnosti. V pondělí je pro odbornou veřejnost připravena konference na téma Tvorba pro děti, v úterý seminář investigativní žurnalistiky s hosty Jankem Kroupou, Janou Klímovou, Tomem Nicholsonem a Markem Vagovičem. Prix Bohemia Radio je festivalem soutěžním. Letos budou odborné poroty hodnotit nejlepší pořady v kategorii Dokument a Drama. Úterní i středeční poslechy soutěžních pořadů jsou veřejné. „Snažili jsme se udělat program atraktivním nejen pro rozhlasové profesionály, ale i pro širokou veřejnost. A musím říci, že většina našich aktivit by byla těžko realizovatelná bez úzké spolupráce s Univerzitou Palackého a statutárním městem Olomouc,“ doplňuje ředitel festivalu Josef Podstata.

Doprovodný program festivalu nabídne veřejnosti velký počet akcí na různých místech města. Hned v pondělí mohou zájemci besedovat s Hanou Maciuchovou ve velkém studiu Čro Olomouc a od 20 hodin je pak možné zajít na akci Radio Wave Live Session v prostorách Jazz Tibet Clubu.

V úterý pozve Ušoun Rušoun všechny děti na Dopoledne s Rádiem Junior v Pevnosti poznání a den zakončí divadelní představení Vykřičené domy v Moravském divadle Olomouc. Po představení bude beseda s režisérem Adamem Svozilem a autorem hry, kterým je dramatik, absolvent UP David Drábek. Závěr festivalu obstará ve středu ve 14.30 prezentace a křest knihy o době Karla IV. v budově Čro Olomouc na Horním náměstí.

Více informací o festivalu najdete ZDE.