V Olomouci se představí dva laureáti Ceny Neuron Jan Peřina a Leopold Pospíšil

Repro: Žurnál UP
Středa 23. listopad 2016, 12:30 – Text: (red)

Olomoucká akademická obec i veřejnost se budou moci setkat se dvěma významnými vědci, kteří se nesmazatelně zapsali do dějin svých oborů a letos získali Cenu Neuron za přínos světové vědě. Do svých spletitých životních i profesních osudů nechají nahlédnout fyzik Jan Peřina z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého a antropolog práva Leopold Jaroslav Pospíšil. Beseda s oběma osobnostmi se uskuteční v úterý 29. listopadu v Pevnosti poznání od 16 hodin.

„Profesor Jan Peřina působí několik desetiletí na přírodovědecké fakultě a ve Společné laboratoři optiky, vybudoval zde mezinárodně uznávané vědecké pracoviště. Úzké vazby na Olomouc má i profesor Leopold Pospíšil, který je olomoucký rodák a absolvent zdejšího Slovanského gymnázia. Na návštěvu Olomouce se velmi těší a přednáška vzešla z jeho podnětu. Oba hosté nejen představí svoji vědeckou práci, ale přiblíží i své životní příběhy,“ řekla mluvčí přírodovědecké fakulty Martina Šaradínová.

Profesor Peřina chtěl být od dětství fyzikem, Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého absolvoval v roce 1964. Mezinárodního věhlasu dosáhl svými publikacemi o kvantové, statistické a nelineární optice a teorii koherence světla. Podílel se na objevu vlastností neklasického světla. Za svou vědeckou činnost získal řadu ocenění, Mezinárodní komise pro optiku mu udělila prestižní Cenu Galilea Galileiho. Jeho vědecké výsledky žijí v laboratořích po celém světě a přinášejí další vědecké úspěchy. Mnozí z jeho diplomantů a doktorandů působí jako profesoři v tuzemsku i zahraničí.

Profesor Pospíšil vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Byl jeden ze studentských vůdců, kteří organizovali po únorovém komunistickém puči v roce 1948 pochod vysokoškoláků na podporu prezidenta Beneše. V březnu 1948 emigroval do USA. Přednášel na různých univerzitách, v letech 1956-1983 působil jako profesor na Yaleově univerzitě a coby kurátor antropologického oddělení Peabodyho muzea. Jako antropolog práva se dlouhodobě zabývá kulturami Eskymáků, indiánů a tyrolských sedláků. Stal se poradcem pro otázky lidských práv amerických prezidentů J. F. Kennedyho, George W. Bushe staršího a Billa Clintona.

Přednášku pořádá Univerzita Palackého ve spolupráci s Nadačním fondem Neuron na podporu vědy, který letošní Ceny Neuron předá 24. listopadu. O den dříve se všech šest laureátů veřejnosti představí během besedy v Praze. Prestižní cena pro špičkové české vědce je navržena a zhotovena v přední české designové firmě Lasvit. Více informací najdete zde.