V Pevnosti poznání bude konference o rizicích v digitálním prostředí

Repro: Žurnál UP
Úterý 17. září 2019, 12:03 – Text: Martina Vysloužilová

Na rizika a nebezpečí, která hrozí dětem v digitálním prostředí, ukáže konference v Pevnosti poznání. Ve spolupráci s muzeem vědy ji na středu 18. září od 10 hodin připravily Československá obchodní banka a Policie ČR. Akce nazvaná Bezpečně online: gramotnost v digitálním věku je určena nejen pro školy, ale také pro širokou veřejnost.

Konference je zaměřena na aktuální téma vzdělávání v digitální bezpečnosti na školách. Experti z oboru mimo jiné představí příklady dobré praxe prevence a vzdělávání školáků. „Jako banka, která postupně přesouvá své služby do on-line prostředí, známe všechny výhody, ale i nástrahy digitálního světa. Bezpečnost financí a dat je pro nás tedy naprostou prioritou. K odpovědnosti vedeme naše klienty a čím dál více se zaměřujeme i na děti, se kterými o tématu mluvíme také v rámci našeho programu Finanční vzdělávání ČSOB pro školy,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB. Ve dvou panelových diskuzích vystoupí odborníci Policie ČR, ČSOB, Národního ústavu pro vzdělávání, Pedagogické fakulty Univerzity Palackého a Linky bezpečí. Akce se koná pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Odbornou konferenci doprovází celodenní program pro rodiče s dětmi, v němž si budou moci vyzkoušet ukázkovou výuku programu ČSOB finanční vzdělávání pro školy, zúčastnit se preventivního programu Policie ČR nebo zábavného workshopu Bezpečný smartbanking.

„Pevnost poznání se k akci připojila zejména proto, že digitální svět vnímáme jako nedílnou součást života nynější generace dětí, ale i dospělých. Nemá smysl dětem zakazovat pohyb v digitálním prostoru, ale je důležité jim vysvětlovat rizika, která jsou skryta za užíváním chytrých technologií. Fungování naší společnosti bude v budoucnosti úzce spjato s virtuálním světem, a proto je třeba děti na tento svět připravit,“ doplnil Roman Chvátal, programový ředitel Pevnosti poznání.

V rámci doprovodného programu si však děti mohou od digitálního světa odpočinout. V rámci expozice Rozum v hrsti je připraveno stanoviště nazvané Digidetox, které díky hlavolamům a deskovým hrám dětem uleví od záplavy mnoha podnětů digitálního světa.