V Uměleckém centru začaly barokní slavnosti

Foto: Martin Straka
Pondělí 8. červenec 2019, 8:03 – Text: Milada Hronová

Krásné chvíle nabízí milovníkům barokní hudby sedmý ročník Olomouckých barokních slavností. Letos poprvé se festival propojil s novou akcí Barok Olomouc a zájemci se tak vedle barokní hudby mohou vydat i za pouličním divadlem či filmovým promítáním. Atmosféru barokních večerů podtrhne květinová výzdoba i barevné nasvícení památek.

Včera se Atrium univerzitního Uměleckého centra opět rozezvučelo barokní hudbou. Ze čtyřiadvaceti večerů festivalu ten první patřil novodobé premiéře serenaty Il tribunale di Giove. Složil ji Karl Ditters von Dittersdorf a vůbec poprvé zazněla v roce 1775 na oslavách pruského krále Fridricha II. Velikého. Jednoaktovou serenatu, v níž bohové Apolón, Minerva, Mars a Štěstěna s podporou svých sborů přednášejí odlišné koncepty řízení Evropské unie, nabídne festival ještě dnes.

„Je to velké vzrušení studovat hudbu, kterou dvě stě padesát let nikdo neslyšel. A ještě větší vzrušení je pak tento zážitek sdílet s hudebníky a posluchači. Vždy, když sáhnete do archivu po neznámé věci, tak zároveň riskujete. Bude to posluchače bavit? Jovův tribunál je podle mě reprezentativní skvost. Přijďte si ho poslechnout,“ uvedl skladatel Tomáš Hanzlík z katedry hudební výchovy pedagogické fakulty.

Zítřek už bude patřit operám, věnovaným Wolfgangu Hanibalovi ze Schrattenbachu. Zachovalo se z nich pouze libreto, které nově zkomponoval skladatel Tomáš Hanzlík. Piramo e Tisbe (1712) je první doloženou operou provozovanou na Moravě. Jejími autory byli salcburští umělci Francesco Maria Raffaelini a Mathias Sigismund Biechteler. Autorem ztracené hudby i libreta opery Endymio (1727), která je podobenstvím o nestárnoucí kráse umění, byl řeholní skladatel piarista P. David Kopecký a S. Joanne.

Jedno představení na více místech

Jednou z novinek letošního festivalu je umístění představení do několika prostor Uměleckého centra, do Atria, chodby i Kaple Božího Těla. Jde o jedinečné Míčovo oratorium Zpívané rozjímání, které skladatel zkomponoval v roce 1727 pro jaroměřického hraběte Jana Adama z Questenbergu. Oratorium bude uvedeno dobovým kázáním Pavla Josefa Axlara ze sbírky Nábožný horlivý vůdce do města svatého Jeruzaléma z roku 1720. V první části večera zazní i novodobá premiéra Koncertu pro cembalo Josefa Antonína Štěpána.

Barok Olomouc 2019

Letos poprvé se Olomoucké barokní slavnosti propojily s akcí Barok Olomouc. „Barokní stopa je v Olomouci výrazná, co se týká architektury, umění či církevního a univerzitního působení. Letos poprvé bude v rámci barokních slavností na Horním náměstí doprovodný program. Chceme tím vytvořit pomyslnou předehru k příštímu roku, kdy máme zájem oživovat centrum města po celý červenec. Navíc si v průběhu příštího roku budeme připomínat dvacáté výročí zapsání barokního Čestného sloupu Nejsvětější Trojice na seznam památek UNESCO,“ uvedla náměstkyně primátora Markéta Záleská. Město v rámci akce Barok Olomouc pořádá tři letní večery. První se uskuteční 12. července, další budou následovat o víkendu 26. a 27. července. Všechny tyto dny nabídnou hudbou, tanec, filmová promítání a pouliční umění. Na své si přijdou i děti, které se mohou těšit na loutkové divadlo a tvořivé dílny. Atmosféru večerů podtrhne květinová výzdoba a barevné nasvícení památek. Více ZDE.