V žebříčku U. S. News přibylo univerzit, v tuzemské konkurenci si UP drží pozice

Ilustrační foto: Martina Šaradínová
Čtvrtek 21. listopad 2019, 14:00 – Text: Martina Šaradínová

Univerzita Palackého obsadila v nedávno vydaném U. S. News - Best Global Universities Rankings 519. pozici. Oproti předchozímu roku poklesla o 30 míst, v mezinárodním žebříčku ale bylo hodnoceno již 1500 univerzit, což je o 250 více než loni. V tuzemské konkurenci se UP umístila na třetí příčce za Univerzitou Karlovou a ČVUT. Olomoucká univerzita je poprvé uvedena i v oblasti společenských věd.

„Univerzita Palackého si udržela třetí pozici mezi tuzemskými univerzitami a v globální soutěži se pohybuje na hraně první pětistovky univerzit navzdory rostoucímu počtu škol, které ranking zahrnuje. Podle řady indikátorů se zlepšujeme v některých dílčích ukazatelích,“ uvedl k výsledkům rektor Jaroslav Miller. V žebříčku bylo hodnoceno již 12 českých a moravských vysokých škol, oproti loňsku přibyla Západočeská univerzita v Plzni a Univerzita Pardubice.

Žebříček pracuje s daty databáze Clarivate Analytics InCites, dříve Thomson Reuters. Hodnocení se provádí podle 13 indikátorů, které sledují výkon univerzit zejména ve vědě, výzkumu a mezinárodní spolupráci. Součástí je také zjišťování reputace vysokých škol v mezinárodním kontextu. Univerzita Palackého uspěla nejlépe v dílčím indikátoru Regionální reputace výzkumu, a to na 147. místě na světě. Meziročně si v tomto ukazateli polepšila o devět příček.

„Meziroční komparace jednotlivých parametrů ukázala, že UP má prostor zaměřit se v některých svých aktivitách na systematičtější kroky, například ve větší snaze registrovat mezinárodní konference pořádané na UP na Conference Proceedings Citation Index na Web of Science, zvážit strategii vydávání monografií, v nichž jsme zaznamenali pokles, a podobně,“ řekla prorektorka pro strategické plánování a kvalitu UP Hana Marešová.

V hodnocení podle oborů figurují nejen přírodní, ale i společenské vědy. „Za významný úspěch považuji zejména vedle již tradičně hodnocených oblastí přírodních věd také naše umístění v oblasti Společenských věd a veřejného zdraví, a to na 391. místě. Tohoto výsledku jsme letos dosáhli vůbec poprvé a v rámci českých vysokých škol jako jediní. Za tento úspěch patří našim pracovníkům poděkování,“ doplnila prorektorka.

Nově se UP umístila i v oboru Klinická medicína, a sice na 675. pozici. Meziroční zlepšení zaznamenala v biologii a biochemii a o 15 míst poskočila ve fyzice (278. místo ve světě).

Na špičce světového hodnocení se již tradičně drží Harvardova univerzita následovaná Massachusettským technologickým institutem a Stanfordovou univerzitou. Celkové výsledky jsou dostupné zde.